Influencer Nedir? Nasıl Influencer olunur?

Son yıllarda sosyal medya, hayatlarımızda büyük bir yer kaplamaya başladı. Bundan 10 yıl önce büyük kitleler tarafından kullanılan sadece 1-2 sosyal medya ağı varken günümüzde Instagram, Facebook, Twitter, YouTube, Snapchat, Tiktok ve LinkedIn gibi birçok platform bulunuyor ve gün geçtikçe bu ağlara yenileri ekleniyor.

Birçok farklı temada dijital platformların olması dünya nüfusunun %45’inin en az bir tane aktif hesabının olmasını sağlıyor. 2019 yılında yayınlanan bir rapora göre 3,484 milyar insan, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor.

Dijital dünyanın büyüme hızı, onu eşsiz bir fırsata dönüştürüyor ve insanlara kendi seslerini duyurma imkanı sunuyor. Yani, dijital ortam herkese influencer olma şansını veriyor.

Influencer Nedir, Kime Denir?

Türkçeye “etkileyen” olarak çevirebileceğimiz influencer terimi, hareketleriyle ve söylemleriyle insanlar üzerinde önemli bir etki bırakarak onların düşüncelerini ve davranışlarını değiştiren kişiler için kullanılır. Influencer'lar için kısaca sosyal medya fenomeni diyebiliriz.

influencer kime denir

Dijital gelişimler. İnsanlar, geçmişte bu etkiyi meydanlara çıkıp konuşma yaparak ya da bildiriler yayınlayarak oluşturuyordu. Ancak dijital gelişmeler her konuda olduğu gibi bu noktada da kendisini gösterdi ve influencer’ları meydanlardan alıp internete, sosyal medya ağlarına taşıdı.

Sadık bir hayran kitlesi. Influencer’lar, sadık bir hayran kitlesine sahip sosyal medya kişilikleridir ve sosyal medya aracılığıyla çok kısa bir süre içerisinde binlerce kişiye ulaşıp uzman oldukları alanlarda insanların hayatlarına dokunabilirler.

Örneğin; modadan anlayan bir influencer, hangi eteği hangi gömlekle kombinlemenin sizi daha şık göstereceğini anlatırken girişimciliğe teşvik etmeye çalışan bir başkası da bu konuda hangi kitapları okumanız gerektiğini, nasıl daha yenilikçi düşünebileceğinizi söyler. Influencer’ların insanlara bu şekilde tavsiyelerde bulunmaları, birçok takipçinin onları “rol modeli” olarak algılamasına, uzman ve otorite figürü olarak görmesine sebep olur.

bağ kurun

Bağ kurup güven kazanırlar

Influencer’ların bir diğer özelliği de takipçileri ile bağ kurmalarıdır. Sosyal medyanın sağladığı ulaşılabilirlik, influencer’ların hayranları ile daha sıkı bir iletişim kurmasını sağlar. Araya mesafe koymamaları ve günlük yaşamlarını sır gibi saklamamaları, sosyal medya ünlüleri olarak da adlandırılan influencer’ları oyuncu ya da şarkıcı gibi ünlülerden ayıran en önemli noktadır.

Bu durum da hayranları ile arkadaşça bir bağ oluşturmalarına olanak verir. Böylece, takipçilerinin güvenini ve sadakatini daha kolay kazanırlar. Milenyum kuşağının %70’inin ünlülerden çok blogger’lardan etkilendiğini belirtmesi de bu durumun önemli bir sonucudur.

Özgün ve çekici içerikler üretirler

Influencer’lar, kendilerine özgü, çekici içerikler yaratırlar. Bu içerikler blog yazıları, fotoğraf, video ya da tweet olabilir. İçeriğin türü ne olursa olsun, ortaya kendilerini yansıtabildikleri eşsiz bir ürün koyarlar.

üretin

Siz de influencer olmak istiyorsanız, yazının devamında influencer olmanın olumlu yanlarını, zorluklarını ve bu yolda nasıl yürümeniz gerektiğine dair ipuçlarını göreceksiniz.

Influencer Olmanın Avantajları Neler?

Influencer’ların takipçilerini etkileme gücü, tabii ki bazı avantajları da beraberinde getirir:

Markalarla iş birliği yaparak çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz

Özellikle genç nüfus son yıllarda geleneksel medyadan uzaklaşıp dijital mecralara yöneldi. Dolayısıyla her geçen gün televizyon, radyo ve basılı medya reklamları yani geleneksel medya etkisi azalırken sosyal medya pazarlamasının önemi o oranda arttı.

Bu durum, markaların pazarlama ve reklamcılık anlayışını da değiştirdi. Influencer’ların sadık hayranlara sahip olduğu, yeni trendler yarattıkları ve takipçilerinin satın alma alışkanlıklarını etkiledikleri görüldü. Böylece pazarlamacılar, gelirlerini sosyal medyaya kaydırırken influencer’lar, ürünlerin ve markaların tanıtımını yaparak reklamcılığın yeni odak noktası haline geldi.

influencer olmanın artıları

Siz de influencer olduğunuzda markalarla ortaklıklar kurarak güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Birçok ürün ve hizmetten ücretsiz yararlanabilirsiniz

Yukarıda ürünlerin reklamını yaparak yüksek bir gelir elde edebileceğinizden bahsettik; ama banka hesaplarınıza yatan para haricinde harcama yapmadan sahip olabileceğiniz ürünleri ve hizmetleri de unutmamak gerekir.

Örneğin; gezdiğiniz yerleri Instagram’da paylaşarak geniş bir kitleye ulaşmış bir influencer olduğunuzu varsayalım:

 • Bir hava yolları firması, koltuklarının ne kadar konforlu olduğunu söyleyerek reklamını yapmanız karşılığında sizi ücret almadan Roma’ya götürebilir.
 • Bir otel, havuz kenarında bir fotoğraf paylaşıp fotoğrafın altına övgü dolu cümleler yazmanız karşılığında ücretsiz konaklama sağlayabilir.
 • Bir restoran, özenle donatılmış bir masanın fotoğrafını paylaşmanız için herhangi bir ücret almadan en lezzetli yemekleri sunabilir.

Bu örneklerde görüldüğü gibi influencer olduğunuzda sadece bir fotoğraf paylaşarak birçok olanağa ücretsiz bir şekilde kavuşabilirsiniz.

influancer olmanın yararı

Size yönelen ilginin tadını çıkarabilirsiniz

Influencer olmanın sadece maddi boyutu yok elbette, büyük bir kişisel tatmin sağlayan manevi boyutu da bir o kadar önemli. Influencer olmanın en güzel yanlarından bazıları; insanların düşünme şeklini ve davranışlarını değiştirmeleri, kendilerine yönelen ilgi, hayranlık derecesinde duyulan sevgi ve bunun gibi maddiyattan öte getirilerdir.

 • Bir fotoğraf attığınızda, “Ne kadar da güzelsin/yakışıklısın!” demeleri,
 • Bir tavsiye verdiğinizde yorumlara, “Çok güzel bir öneri, hemen uygulayacağım!” yazmaları,
 • Doğum günlerinizi binlerce kişinin kutlaması, hatta isminizi trend topic yapmaları,
 • Hasta olduğunuzda, üzücü bir olay yaşadığınızda “Seninleyiz!” demeleri gibi sizi öven, gerektiğinde size destek sağlayan büyük bir kitlenin olması da influencer olmanın olumlu yanlarından biridir.

Influencer Olmak Zor Mu?

Influencer olmak tabii ki sadece yüksek gelirden, ücretsiz ürünlerden veya sonsuz sevgiden ibaret değil. Böylesine büyük bir kitleye hitap etmenin de size getireceği bazı zorluklar var:

İnsanları sadık takipçilere dönüştürmek kolay değildir. Influencer’lar, takipçilerin düşüncelerini ve davranışlarını etkiler; ama bunun için öncelikle insanların güvenini kazanmaları gerekir. Bunu başarmak ve onları sadık takipçiler haline getirmek oldukça zorken bu güveni korumak belki çok daha fazla çaba ister. Her şey yolunda giderken yanlış bir tavır takınmanız, uygunsuz bir söyleminiz veya küçük de olsa bir hatanız tüm emeğinizin boşa gitmesine sebep olabilir.

zorlukları

Markalarla iş birliği yaparken dikkatli olmanız gerekir

Influencer’lar markaların göz bebeği haline gelmiş olabilir; peki markaların takipçilerin hayatındaki yeri ne? Bu önemli sorunun cevabı, influencer’ların takipçileri ile anlaşma yaptığı markalar arasında orta yolu bulmasını gerektirir. Çünkü sosyal medya kullanıcıları; Instagram’da, Twitter’da ya da farklı dijital mecralarda vakit geçirirken reklamlara boğulmak istemezler. Yani bir influencer, daha fazla para kazanmak isterken takipçilerinin bir kısmını sponsorlu içeriklerin sıklığı nedeniyle kaybedebilir.

Ayrıca, influencer’ların reklamını yaptıkları ürünlerin kalitesi ve iş birliği yaptığı markanın itibarı konularında da dikkatli olması gerekir. Firmanın bir skandala imza atması ya da ürünün insan sağlığına zararlı olması gibi olumsuz noktalar bir influencer’ın büyük bir emekle kazandığı güveni kaybetmesine sebep olabilir.

Siz de influencer olduğunuzda bu konularda oldukça dikkatli olmalısınız.

iş birliği

Olumsuz yorumlara karşı sabırlı olmanız gerekir

Büyük bir kitleye hitap etmek, aynı zamanda influencer’ın dikkatleri üzerine çekmesi demek ve bu her zaman olumlu yönde olmayabilir. Günümüzde siber zorbalık bu kadar yaygınken, insanlar hiç tanımadıkları kişilerin sosyal medya gönderilerinin altına kolayca hakaretler yazarken sadece ünlüler ya da fenomenler değil, influencer’lar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu sebeple böyle durumlara karşı kendinizi hazırlamanız ve yıpranmamak için gerektiğinde sabırlı olmanız gerekir.

Nasıl Influencer Olunur?

Influencer’ların hayatlarından birçok kişi etkilenir ve bazıları büyük bir çaba gerektiren bu yola girmek ister.

nasıl olunur

Siz de influencer olmanın hayalini kuruyorsanız amacınıza ulaşmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

Hedef kitlenizi belirleyin

“Beni herkes takip etsin.” anlayışıyla yola çıkarsanız ilerleme kaydetmekte oldukça zorlanırsınız. Bu sebeple, öncelikle hangi yönünüzle kimleri etkilemek istediğinize karar vererek gezi, moda, güzellik, sağlıklı yaşam, oyun, teknoloji, girişimcilik ve daha pek çok konu içerisinden kendinize uygun olanı seçmeniz gerekir.

Güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi değerlendirmek, hedef kitlenizi belirleme aşamasında başlangıç için size önemli bir destek sağlar. Örneğin; çizim yapma konusunda yetenekliyseniz yaptığınız çizimleri paylaşabilir ve bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere tüyolar vererek onlara yardımcı olabilirsiniz.

Tek bir konuya bağlı kalmayın. Moda ve güzellik ya da teknoloji ve girişimcilik gibi birbiriyle ilişkili konuları bir araya getireceğiniz bir tema oluşturabilirsiniz. Ancak hangi alanı seçerseniz seçin, hepsine kendi eşsiz yorumunuzu katmanız gerektiğini unutmayın.

tek bir konuya bağlı kalmayın

Hangi sosyal medya ağında yer alacağınıza karar verin

İnsanları etkilemek için sesinizi duyurmanız gerekir; ancak bu durum her sosyal medya platformunda yer alacağınız anlamına gelmez. Belirlediğiniz hedef kitleye ulaşmanızı kolaylaştıracak ve yarattığınız içeriğe uygun bir platformu seçmeniz gerekir. Örneğin; bir influencer adayı olarak hedefiniz son çıkan oyunları analiz etmek ise bu incelemeleri Twitter’da karakter sınırlamaları dahilinde yapmak yerine YouTube’a video yüklemeniz seçtiğiniz konuya daha uygun olur.

İstatistiklerden yararlanın

Hangi platformda yer alacağınıza karar verirken istatistiklerden yararlanmak da işinize yarayabilir. YouTube, Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağı olarak karşımıza çıkar. Arkasından sırasıyla Instagram, Facebook ve Twitter gelir. Influencer’ların %93’ünün en iyi sonuca ulaşmak için Instagram’ı tercih ettiğini belirtmekte de fayda var.

Sosyal medya profillerinizi düzenleyin

Hangi sosyal medya platformunda yer alacağınıza karar verdiğinize göre sırada bu platformlardaki hesaplarınızı düzenlemek var. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta ise aşağıdaki gibi:

 • İşletme hesabına geçiş yapın. Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar, profilinizi ayarlar bölümünden işletme hesabına çevirmenize imkan tanır. Siz de bu sayede daha fazla olanağa kavuşabilirsiniz.
 • Aktif olmak istemediğiniz ağlardaki hesaplarınızı düzenleyin. Örneğin; Instagram’da yer almak istiyorsanız Twitter’da aynı profil fotoğrafını ve kullanıcı ismini kullandığınız bir hesabınız olmamalı. Çünkü bu durum vermek istediğiniz izlenimi başka bir hesabınızın etkilemesine sebep olur. Başka sosyal ağlardaki kullanıcı adınızı değiştirerek bu problemin önüne geçebilirsiniz.
 • Profil ve kapak fotoğrafınızı / tasarımlarınızı doğru belirleyin. Bir influencer adayı olarak marka olma yolunca ilerliyorsunuz ve kullandığınız logolar, renkler, diğer tasarımlar veya fotoğraflar markanızın önemli bir parçasını oluşturur. Yüksek kaliteli, ilgi çekici ve vermek istediğiniz izlenimi yansıtan tasarımlar / fotoğraflar seçin. Kullanıcılar profilleri isimden önce profilinize tanıdıkları için onları mümkün olduğunca uzun süreli kullanın ki markalaşmak adına önemli bir adım atmış olasınız.
 • Profil bilgilerinizi düzenleyin. İnsanlar hesabınızı ziyaret ettiklerinde dikkat edecekleri ilk noktalardan biri profil bilgileriniz olduğu için iyi bir izlenim vermek amacıyla bu durumu avantaja çevirebilirsiniz. Sizi yansıtan bir profil için uzmanlık alanlarınızı belirtebilir, iş birlikleri yakalamak için iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz.

Kaliteli ve eşsiz içerikler üretin

Influencer olmanın en önemli adımının kaliteli içerik üretimi olduğunu söyleyebiliriz. Hedef kitlenizin ilgisini çekmek için onlara hitap eden özgün içerikler ortaya koymanız gerekir. İster web sitesi için blog yazın, ister site trafiğinizi arttırmak için SEO’ya uygun içerik üretin, ister fotoğraf veya video paylaşın, ne tür içerik üretiyor olursanız olun fark yaratmalı ve bir değer oluşturmalısınız. Influencer olmak isteyen birçok kişinin arasından ancak bu şekilde sıyrılarak insanlara ulaşabilir ve onlarla bağ kurabilirsiniz.

kaliteli içerikler üretin

Hedef kitlenize kulak verin

Kaliteli içerikler üretmeniz, hedef kitlenizin istediği içerikleri ürettiğiniz anlamına gelmez. Böyle bir problemle karşılaşmamak için etkilemek istediğiniz kişileri anlamaya çalışarak onlarla bir uyum yakalamanız gerekir. Bunun için:

 • Anket yapabilirsiniz.
 • Bir sonraki içerikte ne görmek istediklerini sorabilirsiniz.
 • Yorumları okuyarak hangi içeriklerin daha çok beğenildiğini veya hangilerinin neden beğenilmediğini anlamaya çalışabilirsiniz.

Takipçilerinizi anlamaya başladığınızda kendinizi nasıl daha iyi anlatacağınızı çözersiniz ve bu sayede onların güvenini daha kolay kazabilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizi ve onların önerilerini dinlemeniz; yorumlarına, hatta mümkünse mesajlarına cevap vermeniz aranızdaki bağı güçlendirir.

İstikrarlı olun

İnsanların sizi büyük bir ilgi ve dikkatle takip etmeleri için onlarda bir beklenti oluşturmanız gerekir. Bunun en etkili yolu da istikrarlı olmanızdır. Yüksek kaliteli bir içerik paylaşıp sessizliğe gömülmeniz, ardından 10 gün sonra tekrar paylaşım yapmanız insanların güvenini kazanmanızı ve onları takipçileriniz haline getirmenizi zora sokar.

istikrarlı olun

Düzenli paylaşımlar yaptığınızda sesinizi duyurmak için daha çok şansınız olur. Ürettiğiniz içeriğin türüne göre, örneğin günde 2 kere ya da haftada bir kere paylaşım yapabilirsiniz. Belli bir düzende paylaşım yapmaya başladığınızda takipçileriniz yeni içeriğinizi beklemeye başlar ve bu beklenti onları heyecanlandırır. Siz de bu sayede amacınıza ulaşmış olursunuz.

Hangi platformda hangi gün ve saatlerde paylaşım yaparsanız daha fazla etkileşim alacağınız görmek için araştırma yapabilirsiniz. Örneğin; çarşamba günleri paylaşım yapmak birçok farklı platform için en yüksek etkileşimi getirir.

Yardımlaşın

Sosyal medya kanalları oldukça popülerdir bu sebeple gerek web tasarım gerek grafik tasarım ve gerek ise dijital pazarlama departmanları ile ortak hareket edebilmeli, ekstra kullanıcı trafiği ve markalaşmak adına SEO hizmeti konusunda destek verebilmeli, ortaklaşa çalışmalar yürütebilmeli ve yardımlaşabilmelidir.

Markalarla ve diğer influencer’larla iş birliğine hazır olun

Takipçilerinizle bağ kurmak, onları etkilemek elbette sizi mutlu eder. Ama bu işten gelir elde etmek istiyorsanız markalarla iş birliği yapmanız gerekir. Bunun için profilinize iş ortaklıklarına açık olduğunuzu yazabilir, size ulaşmaları için iletişim bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. Bir diğer yöntem de markalara sizin ulaşmanız. Etki yaratmak istediğiniz alanla ilişkili markalarla iletişime geçebilir, onlara teklif yapabilirsiniz.

Temasta kalın

Sizden daha ünlü bir influencer ile iş birliği yapmak da takipçi kitlenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Üstelik kendinize seçtiğiniz alanda isim yapmış biriyle ortaklık kurmanız doğrudan hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Tabii ki bunu yapmak için karşı tarafa bir şeyler sunuyor olmanız gerekir. Ünlü bir influencer’a ulaşmakta zorlanıyorsanız mikro-influencer’larla da iş birliği yapabilirsiniz.

influencerlar iyi rakamlar kazanabilir

Influencer olmanın güzel bir maddi getirisi vardır. Tek bir paylaşımla yüksek bir meblağ elde edebilir, ücretsiz ürünlere ve hizmetlere sahip olabilirsiniz.

iyi kazanabilirsiniz

Manevi olarak da birçok kişinin ilgisini ve sevgisini kazanmak büyük bir tatmin yaşatır. Ancak her konuda olduğu gibi influencer olmanın da birtakım zorlukları var. İnsanların güvenini kazanmak ve bu güveni korumak oldukça zordur. Yanlış bir markayla iş birliği yapmanız ya da yanlış bir söylemde bulunmanız zor kazandığınız takipçileri kolayca kaybetmenize sebep olur. Sosyal medya üzerinden yansıtılan nefreti ve zorbalığı da unutmamak gerekir.

Eşsiz olmaya çalışın

İyi bir influencer, olmak için ise hedef kitle belirlemeniz, bu kitleye kolayca ulaşmak için doğru sosyal medya platformunu seçmeniz ve düzenli olarak eşsiz ve kaliteli içerikler üretmeniz gerekir. Dijital ağlardaki hesapları düzenlemeniz, takipçileri özenle dinlemeniz ve hem markalarla hem de diğer influencer’larla iş birliğine açık olmanız başarılı bir influencer olmanın en etkili yöntemleridir.

Sonuç olarak

influencer’lar söylemleriyle, tavsiyeleriyle ve tavırlarıyla insanların düşüncelerini, davranışlarını ve satın alma alışkanlıklarını etkileyen sosyal medya kişilikleridir. Bu kişiler, takipçileriyle dostça bir bağ kurarlar ve hayatlarını samimi bir şekilde yansıtırlar. Bu nokta, onları diğer ünlülerden ayırır.