Logo Tasarımı ve 7 Eşsiz Logo Tasarım İpucu

Logo tasarlamak oldukça basit gözükür değil mi? Özellikle de ücretsiz logo yapan online servislerin sayısı arttıkça logo tasarlamak daha da basitleşti değil mi? Bir kez daha düşünün…

Logo sahibi olmak, basit birkaç şeklin bir araya gelişinden çok daha fazlası. Bir şirketin logo tasarımı, müşteri kitlesi üzerinde bir çekim yaratabilir, anlık iş imkanları doğurabilir ancak bunun tam tersi durumda ise insanların markanızdan uzaklaşmalarına neden olabilir.

Logo tasarımı neden önemlidir?

Logonuz, sadece hizmet veya ürününüzü tanımlamak için kullanılan iş sembolünden fazlasıdır. Logo, markanızın kalitesini, amacını aynı zamanda gücünü yansıtılmalıdır.

Bu yazıda sizlere etkili bir logo tasarımının nasıl olması gerektiği konusunda ipuçları vermeye çalışacağım.

Etkili ve yaratıcı logo tasarım için 7 eşsiz ipucu

1) Markayı tanıyın ve anlayın

Logo mesaj vermektir, markanın tanımıdır. Tasarıma başlamadan önce markayı ne kadar iyi tanır, ne kadar net anlarsanız müşteri kitlesini anlar ve onlara yönelik doğru mesajlar verebilirsiniz.

markayı anlamak

Örnek; Bir tıraş bıçağı üreticisi olduğunuzu varsayalım. Basit bir bakış açısı ile 16 yaş ve üstü kitleye hitap etmeniz gerektiğini bilirsiniz değil mi? Bunun yanı sıra erkek kullanıcılar kadar olmasa da bayan kullanıcıların da hedef kitleniz arasında yer aldığını bilirsiniz.

Bunlar gözle görülür ayrıntılardır, daha detaylı analizler yapılarak nokta atışı hedeflemeler yapılabilir.

2) Özgün, eşsiz ve yaratıcı olun

Özgün ve yaratıcı olmak, sadece logo tasarımına has değildir. Tüm grafik tasarım dallarında sizi öne çıkaracak çalışmaların başında yer alır.

özgün ve yaratıcı logo

Örnek; Yaratıcı bir kartvizit tasarımı ummadığınız anlarda ciddi taleplerle karşılaşmanızı sağlayabilir. Aynı şekilde doğaçlama ve yaratıcı bir logo tasarımı sizi rakipleriniz arasında eşsiz kılabilir.

Bu nedenle yaratıcı ve özgün fikirlerle işlenen tasarımlar her zaman hak ettiği değeri bulur.

3) Renkler olukça önemlidir, doğru kullanın

Renkler, özellikle büyük markaların mesaj iletme konusunda oldukça fazla kullandığı gizli silahlardır. Hedef kitleniz her ne kadar renklerin anlamlarını bilmiyor olsa da psikolojik etki ve baskısından etkilenirler.

renkler ve logo tasarımı

Bu nedenle, özellikle kurumsal kimlik ve logo için doğru renk tercihlerini kullanmak, markanızı adeta müşteri mıknatısı haline getirebilir.

Mesela; En sık kullanılan renklerden biri olan mavi. İnsan psikolojisinde mavi renk; güvenirliği, sağlamlığı ve huzuru simgeler. Dolayısıyla enerji, banka, sağlık gibi insanların güvenini kazanma çabası olan birçok öncü marka tarafından tercih edilir.

Veya Kırmızı; Bu rengin hipofiz bezini aktif hale getirdiği ve ilgi çekici, tutku, enerjik, agresiflik gibi birçok içgüdüsel duyguyu tetiklediği bilinmektedir. Aynı zamanda kırmızı renginin kan basıncını arttırdığı bu sebeple de acıkmayı tetiklediği de bilinmektedir. Özellikle yiyecek ve içecek sektörünün vazgeçilmez rengidir.

Bunlara ek olarak, yapılan logo tasarımının diğer kurumsal matbu evraklarda sorunsuz ve uyumlu olarak kullanılabilmesi adına renksiz versiyonların da uyumlu, kullanılabilir olmasına dikkat edilmelidir.

5) Yazı tipi / Fontları seçerken dikkatli olun

Hızlı ve amaçsız üretilen logolar da genellikle fontlar rast gele ve amaçsızca kullanılır. Halbuki yazı tipleri diğer adıyla fontlar, tasarımın vereceği mesaj ve bütünlüğü açısından çok önemlidir.

logo tasarım yazı tipi font

Font duruşu, tipi, büyüklüğü, kalınlık/inceliği gibi birçok detay tasarıma iyi veya kötü anlamda yön verebilir.

Örnek; Çocuklara yönelik oyun hamuru satışı yapan bir işletme olduğunuzu düşünün. Font seçimlerinizi yaparken büyük ölçüde “orantısız veya el yazısı” şeklindeki fontları tercih etmeniz gerecek zira hedef kitleniz çocuklar. Kurumsal algıdan ziyade rahat ve eğlenceli yazı tipleri tercih edilir.

6) Basit ve sade olun

Dikkat ederseniz Dünyaya hükmeden kuruluşların büyük bölümü basitlikten yanadır. Google, Apple, Amazon, Nike vb. Çünkü basitlik sadelik, minimalliktir. Basitlik, kolayca keşfedilmenizi sadelik ise ürün veya hizmetinizin öne çıkmasını sağlar.

basitlik ve logo

Ek olarak basitlik ve sadelik akılda kalır olma, markalaşma açısından da oldukça önemlidir.

Örnek: Nike amblemine baktığınızda ne görüyorsunuz? Basit, eğik bir çizgi değil mi? Ama bu amblemi neyin üzerinde görürseniz görün, yanında yazı olmasa bile doğrudan Nike’a ait olduğunu bilirsiniz. İşte sadeliğin ve basitliğin markalaşmayı nasıl tetiklediğini basit bir örnek ile görebilmek mümkün.

Sanırım sadelik ve basitliğin öncülerinden olan Apple kurucusu Steve Jobs “Sadelik şeklin en sofistike halidir” derken şaka yapmıyordu : )

7) Doğru orantıyı yakalayın

Doğru orantı her tasarım dalında olduğu gibi logo tasarımında da çok önemlidir. Üstelik sadece logo değil, katalog veya broşür tasarımları, ambalaj tasarımları gibi doğrudan kullanıcı ile etkileşime geçebilecek tüm tasarım dallarında doğru uygulanmalıdır.

doğru orantı

Örnek; Ambleminizin yazı tipine oranla çok daha küçük olması veya bunun tam tersi olması tasarımı itici hale getirebilir. Veya yine ambleminizin fontunuz ile mesafesi olması gerekenden çok fazla ise yine benzer bir sonuç alabilirsiniz.

Doğru orantı konusunda herhangi bir kalıplaşmış bilgi yoktur. Doğru orantıyı yakalamak için grafik tasarımla oldukça fazla aşır neşir olmanız, deneyim kazanmanız gerekir. Zira deneyimli bir grafik tasarımcı doğru orantı yakalama konusunda uzmanlaşmıştır.

Doğru orantı ve deneyimi daha net anlatabilmek adına; Gökyüzünde uçan bir kartalın denizin üst kısmında yüzen bir balığı fark ederek hedef almasına, doğru zamanlama ve doğru hamle ile yakalamasına benzetebiliriz. Tabii ki bunu ilk uçmayı öğrendiğinde yapamazdı. Bir süre deneyerek deneyim kazandı ve “her şey kendiliğinden oluyormuşçasına” avlanmaya başladı.

Sonuç

Deneyimlerimi özetleyerek etkili ve kaliteli logo tasarımlarının nasıl yapılabileceği konusunda bilgiler vermeye çalıştım. Ayrıntılar her ne kadar yorucu ve zor gibi gözükse de başarılı tasarımlar ayrıntılarda gizlidir.

Yaratıcı logo tasarımına mı ihtiyacınız var? Şuradan logo örneklerine göz atın.