En Etkili Ambalaj ve Etiket Tasarımı Örnekleri

Etkili Etiket ve Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Etiket ve ambalaj tasarımları hedef kitleye göre değişebilir. Bazı sektörler için rengarenk, cıvıl cıvıl renklerden oluşan tasarımlar yapılabildiği gibi kurumsal alanlarda ise genellikle minimal ve sadelik ön planda tutulmalıdır.

Etiket ve ambalaj tasarımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli adımlar, doğru mesajı doğru hedef kitle ile bir araya getirerek yine doğru mesajı iletebilmektir. Bu sayede markalaşma ve satış oranları artabilir.

Etkili ve Şık Etiket / Ambalaj Tasarım Örnekleri

1) Minimal bir dondurma ambalaj tasarımı

Gayet şık ve rengarenk bir dondurma ambalajı değil mi? Bırakın çocuk olmayı, yetişkinler için bile çekici, amacına uygun bir ürün haline getirilmiş :)

dondurma ambalaj

2) Bisküvi ambalaj tasarımı

Bu ambalajın bıraktığı ilk izlenimi tanımlayacak kelime “ye beni” olabilirdi. Renk dağılımları ve tasarım bütünlüğü açısından net bir çalışma.

bisküvi ambalaj tasarımı

3) Sade ve şık etiket tasarımı

Karmaşadan uzak, oldukça sade aynı zamanda zarif ve etkili bir bal etiket tasarımı.

bal etiket tasarımı

4) Renkli ve çekici şişe etiket tasarım örneği

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerinden olan soğuk çay şişesi için tasarlanmış dinamizm yansıtan başarılı bir şişe etiket tasarımı.

soğuk çay etiket tasarımı

5) Kreatif bir kahve ambalaj tasarımı

Kreatif ve şık bir çizgiye sahip ambalaj tasarımı daha. Oldukça başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebilirim.

kahve etiket

6) Şık bir kahve etiket tasarımı

Her ne kadar kahve konseptinin dışında renkler kullanılmış olsa da gayet şirin bir tasarım olduğu kanaatindeyim, siz ne dersiniz?

kahve ambalaj

7) İştah kabartan çikolata ambalaj / kutu tasarımı

Yumurta şeklinde çikolata üretimi yapan ve tam da hedef kitleye yönelik uyarlanmış harika ve amacına uygun bir ambalaj / kutu tasarımı olmuş.

çikolata ambalaj

8) Şekerleme tadında makarna ambalajı

Dışardan baktığınızda muhtemelen ilk aklınıza gelen şey şekerleme olmuştur. Genelde makarna konsepti için alışılmış bir tasarım tarzı olmasa da gayet başarılı ve etkili bir ambalaj tasarımı olmuş.

makarna ambalaj tasarımı

9) Kim beni yememek ister :)

Renk dağılımı ve ilk izlenim etkisi oldukça yüksek olan bu tasarım oldukça lezzetli görünüyor değil mi?

çikolata ambalaj tasarımı

10) Zarif ve sade

Zengin renk seçimleri ile zarif ve amacına uygun bir butik çanta tasarımı.

butik çanta tasarımı

11) Profesyonel ve etkili hatlar

Birinci sınıf tasarım hatlarına ve minimalliğe sahip olan bu kozmetik ürün kutu ve ambalaj tasarımı, oldukça şık ve zengin bir görünüme sahip.

krem kutu etiket tasarımı

12) Cicili bicili

Çocuk bezleri için tasarlanmış olan bu ambalaj oldukça renkli ve bir o kadar da başarılı bir konsept oluşturmuş.

çocuk bezi ambalajı

13) Zarif ve dikkat çekici bir zeytinyağı etiket tasarımı

Zeytinyağı konsepti için hazırlanmış etkili ve dikkat çekici bir etiket tasarım çalışma örneği daha.

En Etkili Ambalaj ve Etiket Tasarımı Örnekleri

14) Harika renkler ve mükemmel dinamizm

Alışılmış Latte konseptlerine kıyasen oldukça dinamik ve aykırı bir tasarım hattına sahip olan bu çalışma, “mükemmel” bir enerjiye sahip. Her ne kadar “enerji içeceğine uyarlansa müthiş olurmuş” çağrışımı yapsa da bu hali ile de çok iyi görünüyor!

latte şişe tasarımı

15) Oldukça ferah ve şık şişe etiket tasarımı

İçeceklerin büyük bölümünde olması gereken “ferahlık” ve “sadelik” bir araya gelerek oldukça hoş bir konsept oluşturmuş.

çay etiket tasarımı

16) Çok şirin kahve kutu tasarımları

Kahve tasarımları genellikle siyah veya kahverengi ağırlıklı olur ancak bu kutu tasarımları oldukça sıra dışı be bir o kadar da tatlı/samimi görünüyorlar değil mi?

kahve kutu tasarımı

17) Klasik ve minimal

Bilindik zeytinyağı etiket tasarımlarında olduğu gibi klasik hatlara sahip ancak bir o kadar da ağır ve zengin bir konsepte sahip bu tasarım da oldukça etkili bir görünüme sahip…

zeytinyağı şişe etiket tasarımları

18) Asil, sade ve zengin

Asalet ve zenginliği minimallik ile buluşturan bu kişisel bakım ürünü ambalaj tasarımı, gerçekten takdire şayan bir görüntüye sahip.

güzellik bakım ürünü etiket kutu

19) Sevimli bir kavanoz etiket tasarımı daha

Oldukça sempatik ve sevimli bir şişe ve ona yakışır netlikte sade ve uyumlu etiket tasarım çalışması.

bal kavanoz tasarım

20) Protein şişe / ambalaj tasarım örneği

Amacına uygun, enerji saçan, harika renk ve dinamizme sahip bir şişe etiket tasarım örneği daha. Bu tasarıma tam puan vermemek gerçekten zor değil mi?

protein şişe etiket tasarımı

21) Kreatif ve minimal bir kutu tasarım çalışması

Yeşil çay konsepti için oluşturulmuş oldukça kreatif ve şık bir kutu tasarımı. İlk intiba açısından oldukça güven verici ve zarif hatları var.

yeşil çay kutu tasarımı

22) Cıvıl Cıvıl, harika şişe etiket tasarımları

Oldukça şık, tabiri yerindeyse “cıvıl cıvıl” ve bir o kadar da ferah bir izlenim oluşturan bu etiket tasarımları oldukça başarılı!

şişe etiket tasarımı

23) Mısır ambalaj tasarım örneği

Klasik, göze batmayan, amacına uygun ve bir o kadar da düzgün bir konsepte sahip çalışma. Tıpkı olması gerektiği gibi…

mısır ambalajı tasarımı

24) Amacı ile %100 örtüşen oldukça başarılı bir tasarım

Neredeyse kusursuza yakın renk ve fontlar ile “amacı ile %100 uyumlu” oldukça başarılı, hatta mükemmel bir tasarım.

enerji içeceği kutu etiket tasarımı

25) Oldukça şık güzellik ve kişisel bakım ürünleri ambalaj, etiket ve kutu tasarımları

Oldukça şık, zarif ve bir o kadar da zengin görünümlü etiket, ambalaj ve kutu tasarım çalışmaları.

güzellik bakım ürünü etiket kutu ambalaj tasarımı

Etiket ve Ambalaj Tasarımı Neden Bu Kadar Önemli?

Hepimizin bildiği ve tartışmaya açamayacağı konulardan biri olan ilk izlenim, çok önemlidir. Bu nedenle logo tasarım, ambalaj veya etiket tasarımlarında ilk dikkat çeken şey tasarım bütünlüğüdür. Eğer müşteri portföyünüze etkili bir mesaj verebiliyorsanız ilgi görürsünüz, aksi durumda görmezden gelinirsiniz.

Öncelik tasarım olmalıdır. Maalesef ülkemizde tasarıma yapılan yatırımlar hep geri planda tutuluyor. Ne kadar az ödersem o kadar iyi tutumu oldukça yanlıştır. Halbuki kendinize soracağınız çok basit bir soru size "en çok neye yatırım yapacağınız" konusunu anlamanıza yardım edecektir.

Soru şu; Marka adını bir kenara bırakırsak, market raflarında gördüğünüz ürünleri almanıza neden olan şey nedir?

Tabii ki ambalajın nasıl tasarlandığı. Yani ürün ambalajının samimiyeti, sizde bıraktığı ilk intiba. Hiç düşündünüz mü, almayı hedeflediğiniz ürünün ambalaj tasarımı yapılmamış dümdüz tek bir renkten oluşsaydı. Yine de alır mıydınız? Muhtemelen sevmediğiniz renklerin yanından bile geçmezdiniz.

Tasarım bütünlüğü birinci öncelik. Ürün kalitenizi yansıtan başarılı bir logo, renklerin doğru seçilmesi ve yine amacına göre seçilmiş fontlar, hedef kitleye yönelik oluşturulabilecek tasarım konseptleri vb. bir çok grafik tasarım ve pazarlama stratejisinin bir araya gelmesiyle oluşur ve çok önemlidir.

O halde öncelikli yatırım yapmanız gereken ilk ve en önemli şey tasarımdır.

Etkili Ambalaj ve Etiket Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Ambalaj tasarımı hedef kitleye göre değişebilir. Bazı sektörler için rengarenk, cıvıl cıvıl renklerden oluşan tasarımlar yapılabildiği gibi kurumsal alanlarda ise genellikle minimallik ön planda tutulmalıdır.

Doğru tasarımcı ile doğru mesajı verin. Tasarımın her alanında olduğu gibi ambalaj ve etiket tasarımlarında dikkat edilmesi gereken en önemli adımlardan biri doğru grafik tasarımcı ile başlamaktır. Zaten başarılı bir tasarımcı ile çalışmaya başladığınızda; doğru mesajı, doğru hedef kitle ile buluşturabilirsiniz. Bu sayede satış hacminiz artacak ve markalaşma olasılığınız (ürün kalitenize oranla) artacaktır.

Önceliklerinizi ötelemeyin. Hiç tartışmasız, yatırımda ilk öncelik markanızdır. Bu nedenle değebilecek tasarımlarınız için cömert olmaktan kaçınmayın. Zira yapacağınız yatırımlar ürün kalitenizi arttıracak bu sayede belki de bilinen en öncü markalardan biri haline geleceksiniz.

Sadece Tasarım değil, şişe / kutu seçimi de çok önemlidir.

Etiket veya ambalaj tasarımlarınız ne kadar şık ve zarif olursa olsun, giydirilecek şişe ve kutu seçimleriniz de oldukça önemlidir. Zira müşterilerinizde “Ferrariye tüp taktırmış” izlenimi bırakabilirsiniz :)

Harekete geçin. Şuradan “logo örneklerine” göz atabilir, şuradan ise “başarılı broşür ve katalog örneklerine” göz atabilirsiniz. Yukarıdaki tasarımlar ilginizi çekti ise benzeri çalışmalar ile ilgili görüşmek için bana şuradaki linkten ulaşabilirsiniz.