Satış Hacminizi Katlayacak 6 Ambalaj Tasarım Stratejisi

Tam da piyasanın ihtiyacını karşılayacak güzel bir ürün geliştirdiniz ve ürününüz gerçekten umut vaat ediyor. Ancak çıkaracağınız ürünün ambalajına ve ürünün market raflarında nasıl göründüğüyle ilgilenmiyorsunuz. İşte bu ciddi bir kayıp olabilir.

Çünkü ürününüzün niteliği ve kalitesinden önce insanlar nasıl göründüğüyle ilgilenir. Bu yüzden insanların ürününüze ilgi göstermesini istiyorsanız, hedef kitlenizle ve ürününüzle uyumlu bir ambalaj tasarımına ihtiyacınız vardır.

Ambalaj Tasarımı Nedir?

Ambalaj tasarımı, bir ürünü pazarlamaya uygun hale getirmenin püf noktalarından biridir. Ambalaj tasarımı, bir ürünü satın almaya ikna etmek için ilk aşamadır. Çünkü müşterileriniz ilk önce ürününüzün paketini görecektir. Eğer itici veya konudan bağımsız figürler ambalajda yer alıyorsa müşterileriniz ürüne soğuk davranacaktır. Ambalaj tasarımının pazarlama hedefi ile olan bağlantısına ek olarak ürünlerin korunmasına yardımcı olmak gibi bir misyonu da vardır.

Ambalaj tasarımı, bir ürünün

 • Muhafaza edilmesini,
 • Korumasını,
 • Taşınmasını,
 • Dağıtılmasını,
 • Depolanmasını sağlar. Aynı zamanda benzer ürünlerden ayırt edilmesini sağlama gibi önemli bir görevi de vardır.

Dolayısıyla ambalaj tasarımı bir araçtır. Bir ürünleri hem pazarlamaya uygun hale getirmek için hem de market raflarında korumak için yapılan bir donanımsal unsurdur. En önemli özellikleri ise renk, malzeme, tipografi ve tasarımın niteliğini düzenleyici diğer bilgilerdir. Ürünler, ambalajlarındaki tasarım öğeleri aracılığıyla diğer ürünlerden ayırt edilir. Dolayısıyla ambalaj, ürünü tanıtan bir kimlik işlevi üstlenir.

Ambalaj Tasarımı Neden Önemlidir?

İyi tasarlanmış ve ilgi çekici bir ürün ambalajı, kötü tasarlanmış ve yavan görünen bir üründen daha fazla potansiyel müşteri çekecektir. Bu bakımdan ambalaj tasarımının en önemli özelliklerinden biri, pazarlama hedefini gerçekleştirmeye yardımcı olmasıdır. Şimdi ambalaj tasarımı neden önemlidir sorusuna maddeler halinde cevap verelim:

 • Bir ürünü pazarlama sürecinin en önemli parçalarından biridir.
 • Ürünlerin benzer ürünlerden farklılaşma ihtiyacını besler.
 • İyi bir ambalaj tasarımı, satın almaya teşvik edici bir cazibe yaratır.
 • Ürünün korunmasını sağlar ve depolanma sürecini uzatır ve de kolaylaştırır.
 • Markaları belli bir kimlik ile ilişkilendirmenin önemli bir parçasıdır.

Ambalaj tasarımı, her zaman göründüğünden daha fazlasıdır. Promosyon, reklam, dağıtım, satış gibi çok değişkenli serinin bileşenlerinden biridir. Ambalaj tasarımı, bir ürüne çekilen müşterinin o ürünü satın almasa dahi yine de müşterinin aklında kalmasını sağlayan önemli bir imajdır.

Ürünlerinizi Öne Çıkaracak Ambalaj Tasarımı Önerileri

Aslında işiniz hiç de kolay değil çünkü binlerce farklı üründen birisi de sizin ürününüzdür. Bu kadar fazla ürünün yer kapladığı bir piyasada nasıl fark edilebilir olacaksınız? Bunu başarmak kolay olmasa da akılda kalıcı olmanın ve farkındalık yaratmanın püf noktalarından bahsedebiliriz.

Ambalaj Tasarımı Nasıl Olmalı?

Ambalaj tasarımı, her zaman hem ürün orijinalliği hem de satış performansı sunabilen geniş ve zorlu bir tasarım alanıdır. Ambalaj, bir tüketicinin gördüğü son mesajdır ve onu ürünü satın almaya ikna etmek için son bir şanstır. Peki, satış hacminizi katlayacak ambalaj tasarım stratejisi nasıl olmalıdır? Bu soruya 6 farklı başlık ile cevap verebiliriz:

 1. Sadelik ve Netlik

Müşteriler, ürününüzü market rafında gördüğünde ne işe yaradığını ilk bakışta anlamalıdır. Ürünün ne ile ilgili olduğunu belli eden basit bir ambalaj tasarımı, her zaman en iyi paket tasarımıdır. Araştırmalara göre bir tüketicinin raflardaki ürünlere ayıracağı süre maksimum 4 saniyedir. Dolayısıyla 4 saniye içinde müşteriye mesajını net ve sade bir şekilde vermek zorundasınız.

 • Ürününüzün amacı ne?
 • Hangi markaya ait?

Müşterilerin bu sorulara hızlı cevaplar vermelerini sağlarsanız, ambalaj tasarımınızın en önemli kriteri yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla ürününüz, içerik kullanım ve marka kimliği açısından hemen tanımlanmalıdır.

 1. Dürüstlük

Elbette her tasarımcı veya şirket, bir ürünü mümkün olduğunca en iyi şekilde tasvir etmeye çalışır. Ancak bir ürünü gerçekte olduğundan çok daha iyi betimlemek, tüketiciyi yanıltabilir. Örneğin ürününüzün içinde barındırmadığı bir özelliği barındırıyormuş gibi tanıtırsanız, bu durum tüketicilerde hayal kırıklığı yaratır. Bunun sonucu da düşük satış performansları ve kötü bir marka imajıdır.

İşte dürüstlük, tam da burada devreye girer. Ambalaj tasarımında tüketicilerin ne alacaklarını açık ve net bir şekilde belirtmelisiniz. Paketin içindeki ürünün gerçeğe en yakın görüntüsüne ambalajda yer vermeye çalışın. Böylece müşterileriniz, paketi açtıklarında sürprizle karşılaşmaz. Bu da ürün ve markanızla ilgili olumlu bir tutum yaratır.

 1. Özgünlük

Özgünlük, her ambalaj tasarımının en önemli unsurlarından biridir. Çünkü piyasada –gerek market raflarında gerekse dijital ortamda- binlerce farklı ürün seçeneği var. Bu ürünlerin arasında farklılığı yakalamak şart. Bunun da tek yolu özgün, orijinal veya otantik olmaktır.

Peki, nasıl özgün olunur? Aslında piyasa şartları, her üreticiyi özgün olmaya itiyor. Çünkü binlerce farklı ürün seçeneği arasında yaratıcı ve orijinal tasarımlar üretmekten başka çare yok. Aynı zamanda müşterileri etkilemek alışılmadık bir tasarım dili kullanmak bu noktada önemli. Profesyonel bir grafik tasarım uzmanı ile çalışarak özgün bir ambalaj tasarımı fikri alabilirsiniz. Müşterilerinizi ürününüze çekecek tutarlı ve dürüst bir tasarım, her zaman satış hacminizi katlayacaktır. Ancak özgün olmak için şunu asla unutmamakta fayda var: Cesur olun ve beyin fırtınası yaparak farklı onay mercilerine danışın.

 1. Raf Etkisi

Raf etkisi, ürünün belli olmasını zorlaştırır. Onlarca farklı ürünlerin yer aldığı bir rafta sizin ürününüz il bakışta dikkat çekmez. Rafa yaklaşıp yakından baktıktan sonra ürününüz dikkat çeker. Bu görünümsel özellik, raf etkisi olarak bilinir. Raf etkisi, elbette sadece sizin değil; birçok ürün için geçerlidir. Eğer diğer ürünlerin arasında dikkati hemen çeken bir ürününüz varsa, işte bu mükemmel bir özelliktir.

Raf etkisini avantaja çevirmek için çeşitli test ve denemeler yapın. Süpermarkete gidin ve raflarda hangi ürünlerin ilk olarak dikkatinizi çektiğinizi keşfedin. Şekil olarak diğer ürünlerden farklı olan tasarımları tercih edebilirsiniz. Ayrıca ürününüzün ilk bakışta dikkat çekmesi için renklerin dilinden de yararlanın.

 1. Gelecekteki Ürün Seçeneklerini Düşünün

Diyelim ki elma aromalı bir içecek markası için başarılı bir ambalaj tasarımı geliştirdiniz. Ambalajınızı dizayn ettiğiniz elmalı içecek, raflarda yerini aldı. Marka sahibi, artan başarıdan memnun kalmış olacak ki aynı markanın çilek aromalısını çıkarmak istedi. Elma aromalı içecek için yaptığınız ambalaj tasarımınız çilek aromalı ürün için de geçerli olmalıdır. Dolayısıyla markanın çıkardığı diğer ürünlerin ambalaj tasarımları birbirleriyle uyumlu ve tutarlı olmalıdır.

İlk tasarım konseptiniz her zaman önemlidir. Aynı markanın diğer ürünlerini içeren sonraki ambalaj tasarımlarınızda da ilk tasarım konseptini kullanmanız gerekebilir. Her ürün seçeneği için aynı konsepti kullanırsanız, müşterilerin gözünde daha tutarlı ve dürüst bir marka imajı elde edebilirsiniz. Dolayısıyla ilk tasarım konseptinizi, her zaman geleceği düşünerek yaratmanız temsil ettiğiniz markaya değer katacaktır.

 1. Pratiklik

Pratiklik, sadece etiket ve ambalaj ile değil, ürün kabının gerçek şekli, boyutu ve işlevselliği ile de ilgilidir. Ürün ne kadar pratik olursa ve tasarım da bu pratikliği kolaylaştırırsa ürünün satışı artar. Pratiklik, etiket ve ambalaj tasarımının en çok gözden kaçan yönüdür. Çünkü bazı markalar, ürünlerinde daha önce denenen ve başarı getiren tasarımlara yönelirler. Ancak yeni çıkan ve zorlu piyasa şartlarında adından söz ettirecek bir ürün tasarımına imza atmak istiyorsanız, farklı bir tasarım fikrini tercih edebilirsiniz.

Farklı bir tasarım fikrinde elbette dikkat edeceğiniz en önemli noktalardan biri pratiklik olmalıdır. Şuradan ambalaj tasarım örneklerine göz atabilirsiniz. İnsanların ürünü taşımalarını ve saklamalarını kolay hale getirerek önemli bir konuda yardımcı olabilirsiniz. Tek başına pratik bir kullanım imkanı bile ambalaj tasarımınızla ilgili birçok zorluğu çözebilir.