Gelmiş Geçmiş En İyi 12 Grafik Tasarımcısı

Grafik tasarım, modern tasarımın öncüleri sayesinde bugünlere geldi. Yüzyıllar boyunca sayısız grafik tasarımcısının katkılarıyla büyüdü ve gelişti. Halen devam eden ve heyecan verici tasarımlarla yepyeni ufuklara yelken açmayı sürdürüyor. Bu yazıda grafik tasarım tarihine damga vuran isimlere yer verdik. İşte yaptıkları ve ortaya attıkları yeni ideallerle en iyiler arasında kabul edilen 12 grafik tasarımcı

Geçmişten Günümüze En İyi Grafik Tasarımcıları

Chip Kidd

Listemize kitap kapaklarıyla tanınan 1964 doğumlu Chip Kidd ile başlayalım. ABD’li tasarımcı, Alfred A. Knopf yayınevi için oluşturduğu tasarımlarla büyük bir şöhret elde etmiştir. En bilinen ve tanınmasını sağlayan eseri ise Jurassic Park kitabı için yaptığı tasarımdır.

chip kidd jurassic park

Kitap için geliştirdiği bu tasarım, hem 1993 yapımı Steven Spielberg’in yönetmeni olduğu Jurassic Park filminin afişinde yer aldı hem de filmin logosu olarak kullanıldı.

Carolyn Davidson

Nike markasının ikonik logosunu hepimiz biliriz. İşte bu logo Carolyn Davidson isimli ABD’li tasarımcıya ait. 1943 doğumlu tasarımcı 28 yaşında Portland Eyalet Üniversitesi’nde öğrenciyken Nike logosunu tasarladı. Nike’ın kurucusu Phil Knight ise bu tasarım için Carolyn Davidson’a 35 dolar ödeme yaptı. Fakat Phil Knight, tasarımcıya yalnızca 35 dolar ödeme yapmakla kalmadı, sonraki yıllarda Nike markasından hisse verdi. Verilen bu hisse açıklanmadı fakat ünlü tasarımcı Carolyn Davidson’ın karşılığını fazlasıyla aldığını söyleyebiliriz.

carolyn davidson nike

Peki, sadeliğin timsali olan Nike logosu neye benziyordu? Logonun mucidi Carolyn Davidson, Yunan zafer tanrıçasının kanatlarından esinlendiğini dile getirdi. Bu arada Nike’ın yalnızca spor ayakkabı üreten bir marka olmadığını aynı zamanda da Zafer Tanrıçası’nın Yunan mitolojisindeki adı olduğunu belirtelim.

Lindon Leader

Lindon Leader, piyasada kurumsal bir şirket için tasarlanan en iyi logolardan birinin yaratıcısıdır. Ünlü tasarımcı, 1994 yılında Fedex markası için yarattığı logo ile önemli bir işe imza attı. Lindon Leader’dan önce tasarlanan logolarda negatif alan kullanılmıyordu. Fakat Lindon Leader, bu yöntemi tasarım literatürüne kazandıran isim oldu.

lindon leader feedex

Fedex logosunda zeminin yarısından fazlası beyazdan (boş alandan) oluşuyor. E ve x harfleri arasındaki gizli ok işareti ise logonun marka ile bağdaşmasını sağlıyor. Bu simge ile taşımacılık sektöründeki hızlı hizmetin altı çizilmiş oluyor.

Rob Janoff

Apple markasının logosunu tasarlayan Rob Janoff, hem sade hem de uzun ömürlü bir logo yaratarak en iyi tasarımcılar listesine girmeyi başardı. Janoff’a göre bir meyvenin adını taşıyan bir bilişim markanız varsa bu markanın logosu aynı meyvenin görüntüsünü taşımalıydı. Rob Janoff, ısırılmış elma logosunun ortaya çıkışını ise şöyle anlatıyor: “Isırmak (bite) aynı zamanda bir bilgisayar terimine (byte) karşılık geliyor. Bu iki farklı kavram, bir söz oyunu ve görsellik olarak markaya bir kişilik kazandırabilirdi”.

apple rob janoff

Logonun renkleri ise Apple markasının renkli monitör teknolojisi ile ilgiliydi. Apple, o zamanlar renkli monitör üreten tek firmaydı ve evlerdeki renkli tv’lere bağlanabiliyordu. Aynı zamanda logonun The Beatles müzik grubunun hippi estetiğinden de yararlandığı ifade ediliyor. 1977 yılında tasarlanan bu logo, 1998 yılına kadar kullanıldı.

Jonathan Barnbrook

Jonathan Barnbrook, ünlü İngiliz müzisyen David Bowie’nin baş tasarımcısı olarak ünlendi. David Bowie’nin plak ve albüm kapaklarını tasarladı. Daha sonraları ise internet dünyasında en popüler yazı fontlarından biri olan Exocet türünün de yaratıcısıdır. 1991 yılında piyasaya sürülen bu font, Diablo oyununda da kullanıldı.

Jonathan Barnbrook david bowie

Janothan Barnbrook’un internet ve dijital dünyanın vazgeçilmezi olan yazı fontları evreninde de ünlenen bir isim. Ancak sanatçının başyapıtı, David Bowie’nin Blackstar albümü için yaptığı tasarım olarak biliniyor.

Peter Saville

Farklı alanlarda tasarımlar yapan bir diğer önemli sanatçı ise Peter Saville. İngiliz sanatçı şöhretini Factory Records şirketinin müzik gruplarına yaptığı tasarımlar ile elde etti. 1970 ve 1980’lerde Joy Division ve New Order gibi grupların plak tasarımlarını üstlenerek adını tüm dünyaya duyurdu.

Peter Saville Factory Records

Daha sonra moda sektöründe de hatırı sayılır tasarımlar yaparak ünlü isimlerle çalıştı. Futbol takımı formaları da tasarlayan Peter Saville, üretmeye ve yaratmaya devam ediyor. 1955 doğumlu sanatçı, en son ünlü moda evi Burberry logosunu yeniden tasarladı.

Paul Rand

ABD’li grafik tasarımcı ve sanat yönetmeni Paul Rand, ABD’li bilişim şirketi IBM için tasarladığı logoyla tanınıyor. 1914 doğumlu tasarımcı, logonun ilk versiyonunu 1956 yılında tasarladı. 1972 yılında ise logoyu sekiz yatay şeride bölen tasarımcı, yeni bir görünüm elde etti. Bu görünümü bir de markaya farklılık katan mavi ile süsledi.

Paul Rand ibm

1996 yılında hayatını kaybeden Paul Rand, ayrıca Apple tarafından kurulan NeXT şirketi için de çeşitli tasarım çalışmaları gerçekleştirdi.

Alan Fletcher

1931 yılında dünyaya gelen Alan Fletcher, İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki dönemin en popüler grafik tasarımcılarından biridir. Kendine özgü yaklaşımıyla tanınır hale gelen Alan Fletcher, Kuzey Amerika’nın yükselen pop kültürü rüzgarını arkasına alarak çalışmalar yaptı. 1960’lı yılların sonlarında dönemin en başarılı tasarımcılarından biriydi.

Alan Fletcher va

En önemli işlerinden biri İngiltere’deki Victoria ve Albert Müzesi (V&A) için yaptığı logo tasarımıdır. 1989 yılında tasarladığı bu logo, halen daha yenilikçi yapısıyla zamana meydan okuyor. Kırılgan bir yazı fontu, negatif alan kullanımı ve kendinden emin duruşuyla en başarılı logolardan biri olarak gösteriliyor.

Milton Glaser

1929 doğumlu ABD’li Milton Glaser, en iyi grafik tasarımcılar arasında yer alan bir diğer isimdir. En ünlü eseri, 1977 yılında tasarladığı NY logosudur. Bu logoyu dünyaya New York’taki turizmi tanıtmak için yapmıştır. American Typewriter fontu ile hazırlanan logo, kısa sürede büyük bir beğeniyle karşılanmıştır. NY logosu, ayrıca Milton Glaser’a Ulusal Sanat Madalyası ödülü kazandırmıştır.

Milton Glaser NY

Milton Glaser, bu ödülü 2009 yılında ABD Başkanı Barrack Obama tarafından almıştır. Ünlü sanatçı, kariyeri boyunca DC Comics ve The Brooklyn Brewery şirketleri ve de Bob Dylan için önemli tasarım görevlerini yürütmüştür.

Massimo Vignelli

İtalyan sanatçı, 20. yüzyılın en büyük tasarımcılarından biri olarak kabul edilmektedir. 1960’lardan itibaren tarihin en ikonik tasarımlarına imza atmıştır. IBM, Ford, Bloomingdale, Saks, American Airlines gibi pek çok ünlü marka için tasarımlar geliştirmiştir. Aynı zamanda 1972 yılında New York şehrindeki tasarladığı metro tabelaları halen kullanılmaktadır.

Massimo Vignelli Ford, Bloomingdale, Saks, American Airlines

Bunun yanı sıra Brown Bag tasarımı da günümüzde kullanılan diğer çalışmaları arasındadır. Ünlü tasarımcının imzasını taşıyan birçok çalışma, tasarım ilkeleri konusunda sonraki nesiller için öğretici niteliklere sahiptir.

George Lois

Sansasyonel dergi kapakları ile hafızalarda kalan en ünlü tasarımcılardan biri de kuşkusuz George Lois. Ünlü tasarımcı 1962 ve 1972 yılları arasında US Esquire dergisinde çalıştı ve yaptığı tasarımlarla adından sıkça bahsettirdi.

George Lois esquire

En önemli tasarımı ise efsane boksör Muhammed Ali’nin yer aldığı US Esquire dergi kapağıydı. 1931 doğumlu George Lois, reklamcılık dünyasının en önemli isimleri arasındaydı ve çeşitli markalar tarafından sıklıkla tercih ediliyordu. MTV, VH1, ESPN ve Tommy Hilfiger gibi markalar için de tasarımlara imza attı.

Morag Myerscough

Morag Myerscough, 30 yılı aşkın bir süredir kendi tarzında zirvede kalmayı başarmıştır. Morag Myerscough, büyük ölçekli boyanmış veya uygulanmış dekoratif sanatlarda adını duyuran bir tasarımcıdır. Zemin, duvar ve tavan gibi geniş ölçekli alanlara renkleriyle hayat vermeyi başarmıştır. Çarpıcı supergraphic yerleştirmeler ve büyük ölçekli enstalasyonlar ile kendi orijinal tarzı ile müstesna grafiklere imza atmıştır.

Morag Myerscough

Çalışmalarına ev sahipliği yapan yerler arasında Londra gösteri sanatları merkezi Barbican Centre, Royal London Hastanesi ve Stockholm Kültür Festivali gibi çeşitli mecralar bulunmaktadır.