Nasıl Başarılı Bir Grafik Tasarımcı Olunur?

Başarılı bir grafik tasarımcı nasıl olunur? İyi bir grafik tasarımcısı olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Kişisel deneyimlerime dayanarak; Grafik tasarımcı olabilmenin püf noktalarını 8 madde ile özetlemeye çalıştım. Eğer böyle bir idealiniz varsa bu yazı ilginizi çekebilir!

1) Yaratıcı ve Özgün Olun

Her mesleğin olmazsa olmaz bir özelliği vardır. Grafik tasarımcılar için bu özellik, yaratıcılıktır. Yaratıcı olmayan biri tasarımcı da olamaz.

yaratıcı ve özgün olun

Yaratıcı olmak için özgün olmak gerekir. Yaratıcılık ve özgünlük, birbirinden ayrı düşünülemez. Çünkü yaratıcı zekayı destekleyen en önemli etken özgünlüktür.

O zaman iyi bir grafik tasarımcı olmanın ilk şartı ile birinci maddemize başlayalım: yaratıcı ve özgün olun. Eğer orijinal içerikler aracılığıyla bir düşünceyi resmetme yeteneğiniz varsa, iyi bir grafik tasarımcı olmak için en önemli beceriye sahipsiniz demektir.

2) Hayal Gücünüzü Geliştirin

“Yaratmanın başlangıcıdır düş gücü. Dilediğinizi düşler, düşlediğinizi amaçlar, amaçladığınızı yaratırsınız.” Nobel ödüllü yazar Bernard Shaw, bu sözleriyle yaratıcılık ve hayal gücü arasındaki bağlantıyı harika bir şekilde özetlemiştir.

hayal gücünüzü geliştirin

Yaratmak için hayal gücüne ihtiyaç var; hayal gücü için de güçlü bir görsel algıya… Görsel algınızı güçlendirmeye gayret edin.

Bunu yaparken imgesel ve metaforik anlatımlardan yararlanın. Aynı zamanda vermek istediğiniz mesajın anlaşılması için de sembolik ve sade anlatımları bir potada eritin.

Kısaca ifade edecek olursak; iyi bir grafik tasarımcı olmak için hayal gücünüzü besleyin, etkili ve net bir şekilde kendinizi ifade etmeye çalışın.

3) Grafik Tasarım Programlarında Ustalaşın

Hayal gücünüzü geliştirdiniz, yaratıcı ve özgün oldunuz. Temel yeterliliklere sahip olduktan sonra şimdi sıra işin teknik kısmında...

Grafik tasarımı, bildiğiniz gibi bilgisayar programları ile yapılıyor. Bu bakımdan grafik tasarım programlarını çok iyi bir şekilde, aktif olarak kullanmanız gerekiyor.

Mesela;

Logo tasarımı için Illustrator candır gerisi heyecan :) Tabii ki Corel de ülkemizde aktif bir şekilde kullanılıyor ama benim tercihim kesinlikle Adobe ailesi. Çünkü birini kullanmaya başlarsanız diğerlerini de öğrenmeniz fazla zamanınızı almaz, program arayüzleri ve işleyiş bakımından birbirlerine yakın oldukları söylenebilir.

Bence alanında en iyilerden biri olan Adobe Illustrator ile kurumsal kimlik, logo ve amblem tasarımı, tipografi tasarımları, katalog / broşür tasarım çalışmaları ve karakalem çalışmalarınızın dijital ortama aktarılabilmesi gibi bir çok tasarımı yapabilmeniz mümkün.

grafik tasarım programlarında ustalaşın

Photoshop bana göre dijital dünyanın 10 numarası. Çok fonksiyonlu oluşu ile web arayüz çizimleri, banner tasarımı, mockup oluşturma, renk ve fotoğraf düzenlemeleri, küçük çaplı gif animasyonlar gibi bir çok tasarımı Photoshop ile yapabilmeniz mümkün.

Sonuç olarak grafik tasarım alanında ilerleyebilmeniz için grafik tasarım programlarını öğrenmek zorundasınız. Hayal gücünüzü konuşturmak için öğrenebileceğiniz popüler grafik tasarım programlarından birkaçı:

Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Indesign, Corel Draw, 3D Max… Bu programları ne kadar aktif kullanırsanız, başarılı olmak adına o kadar mesafe kat etmiş olursunuz!

4) Zamanı İyi Yönetin

Her meslekte başarılı olmak için gerekli olan başarılı zaman yönetimi, grafik tasarımcılar için de geçerlidir.

zamanı iyi yönetin

Özellikle hayal gücünden beslenen meslek dalları için zamanın önemi çok daha fazladır. Çünkü stres altındayken yaratma eylemi zorlaşır. Bu bakımdan iyi bir grafik tasarımcı olmak için zamanı çok iyi kullanmanız gerekiyor.

Zira bunu yapamazsanız, kısa vadede iyi tasarımlar üretemeyebilirsiniz ya da teslimat sürelerine riayet edemezsiniz. Her iki durum da grafik tasarım alanındaki kariyerinizi zedeleyebilir.

5) Sabırlı Olun

İyi bir grafik tasarımcı olmak için zamana ihtiyacınız olabilir. O nedenle sürekli olarak kendinizi geliştirmelisiniz. Grafik tasarım programlarını aktif olarak kullanarak deneyim kazanmaya çalışmalısınız.

sabırlı olun

Teknik kriterleri de yerine getirdikten sonra yaratmaya başlayabilirsiniz. Diğer insanlar yarattıklarınızı beğenmeyebilir. Bu noktada sabırlı olmalısınız. Belki de iyi bir grafik tasarımcı olmak için hazır değilsinizdir. Pes etmeden çalışmaya devam edin.

Sabır ve zaman birbiri ile ilişkilidir. Bu nedenle acele etmeyin ve kendinizi hazır hissettiğiniz zaman iddianızı ortaya koyun.

Zaten bir süre sonra eski tasarımlarınızı beğenmemeye başlayacaksınız, işte o zaman bir şeyler öğrenmeye, kendinizi geliştirmeye başladınız demektir!

6) Portfolio Hazırlayın

Diyelim ki iyi bir grafik tasarımcı olduğunuzu iddia ediyorsunuz, ancak çalışmalarınızı herhangi bir yerde sergilemiyorsunuz. O halde insanlar sizin başarılı veya vasat bir tasarımcı olup olmadığınıza nasıl karar verebilir ki?

portfolio oluşturun

Kişisel düşüncem, portfolio tasarımcının her şeyidir. Hiçbir şey söylemenize gerek kalmadan mesleki kalitenizi anlatır. Geçmişte yaptığınız logo tasarımlar veya tipografi çalışması hatta basit görünen kartvizit tasarımı bile ilgi çekebilir, çok farklı işler almanızı sağlayabilir.

İşte bu noktada portfolio oluşturmanız şart. Bunu farklı şekillerde yapabilirsiniz.

Böylece yeni müşterilerinizin sizi neden tercih etmeleri gerektiğine dair somut kanıtları olsun.

7) Müşteri Odaklı Olun

Kaliteli tasarımlar üretmeye başladığınızda talep dengesi pozitif yönde değişmeye başlayacaktır. Çeşitli taleplere cevap vermek için müşteri odaklı olmanız gerekiyor. Sizden bir konuda tasarım isteyen müşterilerinizi çok iyi anlamalısınız.

müşteri odaklı olun

Bu bakımdan müşterinizin ne istediğini çok iyi bir şekilde öğrenin. İnisiyatif alıp almamanız gerektiğini mutlaka sorun. Böylece müşterilerinizle aranızdaki iletişimi daha olumlu bir hale getirebilirsiniz.

Müşteri odaklı olmak, aynı zamanda yeni fikirler sunma anlamına da gelir. Yeni fikirler sunarsanız, işi alma aşamasında müşterilerinizi daha kolay etkileyebilirsiniz.

8) Baskı İşinden Anlayın

Bloknot, kartvizit, katalog, ambalaj ve dergi gibi pek çok materyal için grafik tasarım çalışmaları yapılabilir. Yapılan tasarımın baskı aşamasında “en doğru sonucu” vermesi gerekir.

Bu kısım çok önemlidir, geri dönüşü yoktur! Zira yapılabilecek basit bir hata bile çok ciddi sorunlara neden olabilir.

baskı işinden anlayın

Bu nedenle iyi bir tasarımcı, baskı öncesi ve sonrasındaki sürece hakim olmalıdır. Müşteriler de baskı aşamasında sorun yaşamamak için tercihini baskı süreçlerini iyi bilen grafik tasarımcılardan yana kullanır.