10 Maddede Logo Tasarlatmak

Logolar, markalar için son derece önemlidir çünkü markaların kurumsallaşmasında büyük bir rol oynarlar. Bir marka, logosuz tam bir bütün olmaz. Zira logo, markanın amacını yansıtır ve pazarlama faaliyetlerinde önemli bir yere sahiptir. Bu büyük ticari markaların temel taşı olan logoların yaratım sürecinde titiz bir çalışma yürütülmelidir. Bu yazıda logonun ne olduğuna ve iyi bir logo tasarlatmak için nelere ihtiyacınız olabileceğine değinmeye çalıştık!

Logo nedir?

Logo, herhangi bir şeyi (bir kavramı, bir düşünceyi, bir kurumu) temsil etmek için kullanılan bir semboldür. Logo tasarımın amacı, bir fikri veya bir oluşumu/organizasyonu veya işletmeyi çağrıştırmasıdır. Logolar, temsil ettikleri şeyin yerine kullanırlar ve bu nedenle temsil ettikleri fikirden bağımsız olamazlar.

İyi Bir Logo Nasıl Olmalıdır?

İyi bir logo kesinlikle marka faaliyetlerini yansıtmalıdır. Marka hakkında fikir vermeli ve markanın çalışmalarıyla tutarlı olmalıdır. İyi bir logonun taşıması gereken özellikleri ilk başta aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Sade, ve dikkat çekici olmalıdır.
 • Yaratıcı olmalıdır.
 • Evrensel olmalıdır.
 • Akılda kalıcı olmalıdır.
 • Güven vermelidir.

Eğer marka kimliğinizi ortaya koyarsanız, logo oluşturma süreciniz de hızlanır. Hızlanmanın yanı sıra daha doğru bir şekilde logo oluşturabilirsiniz. Logonuzun sizi nasıl hissettirdiği oldukça önemlidir. Bu bakımdan logo tasarım aşamasında uzun ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekebilir. Bu konuda profesyonel logo tasarımcısı ile işbirliği yapabilirsiniz.

İşte Logo Tasarımı Yaptırmak İçin Harika Öneriler

Aşağıda doğru ve kaliteli bir logo tasarımı için hangi aşamalardan geçmeniz gerektiğinden bahsettik. 10 farklı öneriyi dikkate alarak siz de markanız için doğru bir logoya kavuşabilirsiniz.

 1. Ana Bir İmaj/görsel Bulmak

Resimler ve imajlar, çoğu zaman anlatmaya göre daha etkilidir. Bu bakımdan resmin ve göstermenin avantajından yararlanmak için logo kullanın. Markanızın kurumsal kimliğini anlatmak için basit simgelerden yararlanın. Markanızın niteliğine uygun imajlar seçin. Örneğin güneş veya ağaç gibi simgeler markanıza farklı anlatılar katacaktır. Siz de markanızı temsil eden bir veya birkaç ifadeye seçerek logonuzda yer verebilirsiniz.

 1. Boş Alan Kullanmak

Logonuzun akılda kalıcı olması için sade olmasına önem verin. En iyi logo, en çok imajı ve mesajı barındıran değildir. Minimal tasarımlar, genelde daha kolay akılda kalır. Minimal bir logo tasarımı yapmak için de boş alanlardan yararlanmak gerekir. Boş alan, aynı zamanda logo üzerindeki karakter ve imajların daha çarpıcı bir şekilde sunulmasına katkı sağlayabilir.

 1. Logo'yu Çevrelemek

Şekiller, marka kimliğinizi yansıtacak logonuzu öne çıkarmanın harika bir yoludur. Şekil ve biçimler ile profesyonel bir görünüm elde edebilirsiniz. Görünüme katkı sağlayan önemli şekillerden biri de kutu ve oval görünümlerdir. Logonuzu bir kutu veya dairenin içine koyarak görünümüne katkı sağlayabilirsiniz. Kutulu veya daireli logolar, farklı platformlarda da etkili bir görünüm yaratır. Bunu yaparken boş alanı ve renkleri etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

 1. Hayal Gücü

Logonuz en çok hangi objeye yakışacak? Ya da hangi zemin üzerinde en iyi gözükecek? Yoksa logonuzu sadece web sitenizde veya sosyal medya hesaplarınızda mı kullanacaksınız? Dolayısıyla logonuzun nerede nasıl göründüğü son derece önemlidir. Logo oluştururken markanızı nasıl tanıtacağınızı da belirlemiş olursunuz. Eğer kartvizitinizle pazarlama yapacaksanız, kartvizit üzerine en iyi gözüken logoyu bulmalısınız. Bu bakımdan logonuzu nerede kullanacağınıza önceden karar vermeniz ve buna göre harekete geçmeniz son derece önemli.

 1. Renklerin Önemi

Logonuzla yaratacağınız etkiyi maksimum seviyeye çıkarmak için renklerin gücünden yararlanın. Bazen tek renk bile markanızın mesajını ve duruşunu güçlendirmeye yeter. Bu bakımdan farklı renkleri bir araya getirme gayreti yerine markanızı en iyi anlatacak bir ya da birkaç rengi belirleyin. Boş alanların renklerinden de yararlanarak logonuzu etkili hale getirebilirsiniz. Aynı rengin kontrastlarıyla da görsel açıdan son derece önemli logo tasarımları oluşturabilirsiniz.

 1. Basit Düşünmek

Logo bulmak için bazen çok ayrıntılı düşünmemeniz gerekebilir. Marka adınızın çağrıştırdığı simgelere logonuzda yer vererek başarılı bir logo tasarlayabilirsiniz. Örneğin Apple’ın logosunun elma olması gibi bazen logonuza eklemek istediğiniz imaj çoktan bellidir. Bir elektrik şirketi iseniz elektrik simgesi veya bir bira markasıysanız da bira görsellerinden yararlanmak en mantıklı tercih olabilir. Fakat sizden önce logolarında aynı simgelere yer veren şirketler olacaktır. O şirketlerin logolarından ayrışmak için biraz daha yaratıcı olmanızda fayda var.

 1. Nesnel Yorumları Dikkate Almak

Logonuza bir kullanıcı veya bir müşteri gibi bakın. Bu logoyu ilk kez gören biri olsaydınız ne düşürdünüz? Bu logoya sahip olan firmaya güvenir miydiniz? Olumlu veya olumsuz bir ifade sizde çağrıştırır mıydı? Saygın ve güven veren bir logoya sahip olmak için farklı biri gibi logonuzu inceleyin. Hatta yakınlarınızın da yorumda bulunmasını isteyin. Güvenilir bir kitlenin ankete katılmasını sağlayarak da logo ile ilgili düşünceleri öğrenebilirsiniz.

 1. Başarılı Logoları İncelemek

Logo tasarlarken daha önce başarılı olmuş logoları mutlaka takip edin. Belki dünyanın en ünlü markalarının logoları, yapmak istediklerinizi daha kestirme yoldan size gösterecektir. Başarılı logoları incelemek aynı zamanda sektörünüzde en çok hangi tür logoların kullanıldığı hakkında da fikir verir. Böylece başarılı olan ve sektörünüzle ilgili logoları incelemek logo tasarımında nokta atışı tahminlerde bulunmanızı sağlar. Şuradan size fikir verebilecek yaratıcı logo örneklerine göz atabilirsiniz.

 1. Gündeme / Çağa Ayak Uydurmak

Bazı logolar eskiyebilir. Zira şirketler de düzenli olarak logo tasarımlarında değişikliğe gider. Dev şirketlerin çoğu 30 - 40 yıl önce kullandıkları logoları kullanmıyor. Örneğin Pepsi markasının logosunun geçirdiği evrime göz atabilirsiniz. Dolayısıyla zamanın ruhunu yakalamak logo tasarımı için oldukça önemli. Siz de yeniliğe giden köklü markaların logolarını takip ederek zamana uygun logo tasarımları üretebilirsiniz.

 1. Cesur Olmak

Son olarak logonuzu tasarlarken yeni fikirler denemekten çekinmeyin. Ancak yeni fikirler denerken marka kimliğinizle olan bağı koparmayın. Markanızı insanlara sunarken en önemli ayrıntıları ihmal etmeden yeni bir tasarım dili yaratabilirsiniz. Bu konuda doğru hamleler yapmak için geçmişte çağının çok ötesinde konumlandırılan ve başarılı olmuş marka logolarına göz atabilirsiniz. Böylece ince detaylara daha da hakim olarak cesur, yaratıcı ve başarılı bir tasarıma imza atabilirsiniz.

Logo ile Amblem aynı şey mi?

Logo ve amblem, ince detaylarla birbirinden ayrıldıkları için aynı anlama karşılık gelmezler. Öncelikle şunu belirtelim ki bir logonun içinde amblem olabilir. Ancak bir amblem, başlı başına tekil bir simgedir. Logo ise amblemi de kapsayarak bir bütün haline gelebilir. Örneğin bir logo -tıpkı Google logosunda olduğu gibi- sadece fontlardan oluşabilir. Fontlardan oluşan logolarda amblem yoktur. Bu tip çalışmalara Logodtype denir. Diğer yandan hem fonttan hem de amblemden oluşan logolar da vardır. (Adidas ve Nike logolarındaki gibi)

Logo, Logotype ve amblem arasındaki farkı kısaca şu şekilde ortaya koyabiliriz: Logotype sadece fontlardan oluşan tasarımlardır. Amblemde herhangi bir yazı veya font yer almaz. Amblem sadece görüntü, imaj veya şekilden meydana gelir. Logo ise içinde yazı veya semboller yer alabilen bütünleşik bir yapıdan oluşabilir. Ancak logo bütünlüğündeki en önemli undur yazı fontudur. Örneğin Apple markasının ısırılmış elma görüntüsü bir logo değil, amblemdir.

Tipografik logo nedir?

Tipografik logo, tipografi sanatı ele alınarak; metin, harf veya sayılarla oluşturulmuş bir logo türüdür.

Monogram logo nedir?

Monogram logo, marka adında geçen harflerin oluşturduğu bir logo türüdür. Genellikle 2 ve 3 kelimeden oluşur ve logoyu oluşturan bu kelimeler genel olarak olarak markanın baş harfleridir.

Amblem / Logo Neden Önemli?

Bir logo veya amblem, işletmelerin tüketicilerle ve paydaşlarıyla ilk temas noktasıdır. İnsanların/tüketicilerin markalarla bağlantı kurmaları için onlara sunulan her şeye açık olmaları gerekir. Bunun içinde tüketicilerin markaya olan bağlılıkları artmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin en önemli yollarından biri logo tasarımıdır. Logoya sahip olan işletmeler, marka kimliğini eksiksiz bir biçimde oluşturmuş sayılır. Amblem ve logonun markalar için neden önemli olduğunu aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Markanın tanınması ve akılda kalıcı olması için önemli bir simgedir.
 • Markanın misyonunu ortaya koyan bir semboldür.
 • Şirket ve markaların verdiği mesajı etkili bir şekilde iletir.
 • Şirketin kurumsallığını ortaya koyar.
 • Tüketicilere ve paydaşlara güven verir.
 • Markanın hedef pazarda doğru bir şekilde konumlanmasını sağlar.

Logo ve amblem tasarımı, markalar için oldukça önemli bir tanıtım aracıdır. Her marka logo ve ambleme sahip olarak hedef Pazar içinde daha kolay yükselebilir. Aynı zamanda kalıcı bir kimlik yaratım sürecinde de logo ve amblemin katkısı oldukça fazladır.

Şuradan en popüler amblem ve logo örneklerine göz atabilirsiniz.

Logo yaptırmak Ne Kadar Ücrete Mal Olur?

Logo tasarım ücreti, markaların tasarım kalitesine yaklaşımlarına, süre durumuna, hedef ve beklentilerine beklentilerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Orijinal fikir / tasarım ile hazır vektörlerden yararlanılmış bir çalışma aynı ücret ve sürece tabi tutulamaz. Bu nedenle logo yaptırma ücretleri için tasarımcılar ile ön görüşme yapılmalıdır.

Logo tasarımını kim yapar?

Logo tasarımını, grafik tasarım alanında uzman tasarımcılar yapar. Illustrator, Photoshop gibi grafik tasarım araçlarını iyi kullanabilmek ve bu konuda deneyimli olmakgerekir. Örneğin marka iletişimi ve pazarlama, tasarım dili, renk ve tipografi gibi teknik ve sosyal alanlarda bilgi sahibi olmak gerekir. Bu becerilere sahip olan uzmanlar ise grafik tasarımcılardır. Dolayısıyla logo tasarlamak, grafik tasarımcısı tarafından icra edilen bir çalışmadır. Ancak logo tasarımı konusunda uzmanlaşan tasarımcılar da sadece logo ve amblem tasarımı yapabilir. Dolayısıyla logo tasarımcıları veya grafik tasarımcılar, logo tasarımı yapan ve bu konuda uzmanlaşan kişilerdir.

Logo Yaptırmak İstiyorum, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Harika bir logo tasarımı, tasarım becerileri, renk dili, marka iletişimi ve pazarlama alanlarında bilgi ve beceri gerektirir. Dolayısıyla ilk etapta bu işin uzmanlarından profesyonel destek almak gerekebilir. Peki, logonuzu yaptırırken dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir?

İlk olarak logonuz özgün ve orijinal olmalıdır. Logonuz, diğer rakiplerinizin logosuna benzememelidir. Sadece size ait olmalı ve direkt olarak markanızı çağrıştırmalıdır. Diğer yandan firma ve işletmenizin bir çok özelliğini yansıtmalıdır.

Logonuzun önemli özelliklerinden biri de akılda kalıcılığıdır. Akılda kalıcı olması için sade ve net ögeler içermesi önerilir. Aynı zamanda da renk ve tipografik özellikleri de marka kimliğinizle bağdaşmalıdır. Logo tasarımı ciddi bir iştir ve bu nedenle konu hakkında uzmanlardan profesyonel destek almanız önerilir.

Logo Tasarlatmak zorunlu mu?

Hiçbir şirketin ya da kurumun logo tasarlatma mecburiyeti yoktur. Fakat logonun marka ve şirket için avantajı bir hayli fazladır. Bu nedenle her işletme ve markanın en önemli stratejileri arasında logo tasarımı vardır.

Markaların pazarlama stratejileri arasında logo tasarımı neredeyse ilk sıralardadır. Aslında pazarlama gözüyle bakacak olursak, logo bir zorunluluktur. Çünkü logosuz bir marka düşünülemez. Bir marka logoya sahip olmadan piyasada yer alması ciddi bir prestij kaybıdır. Diğer yandan logosuz markalar, tüketici ve kullanıcıların gözünde de güven kaybedebilir.

Özetle, logo olmadan bir marka yaratmak mümkündür ancak markanın etkileyiciliği önemli ölçüde azalır. Bu nedenle pazarlama süreçlerinde logoya büyük bir önem verilir. Dolayısıyla pazarlama dilinde konuşacak olursak, logo yaratmak başarılı bir marka yaratmanın en önemli aşamalarından biridir ve bir zorunluluktur.