Logo Tasarımcısı Nasıl Olunur? 9 Adımlık Rehber

Bir markanın kurumsal kimliği farklı yollarla ifade edilebilir. Logo tasarımları, bu konuda en çok işe yarayan ve en akılda kalıcı olandır. Fakat, yalnızca bir logo, bazen markaların kurumsal kimliğini benzersiz hale getirme konusunda yeterli olmayabilir. Dijitalleşme ile birlikte benzersizliğin tazelenmesi ve yeniden üretimi ve de sanatsal yaratıcılık gibi farklı konseptlerden yararlanmak gerekir.

Dolayısıyla günümüz dünyasında logo tasarımcısı olmak için eskiye göre daha fazla çalışmaya ve de farklı disiplinlerden beslenmeye ihtiyacın olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, iyi bir logo tasarımcısı olmak için ne tür niteliklere sahip olmak gerekir? Yazımızın devamında bu soruya cevap arayacağız. İlk olarak logo ve yakın ilişki içinde olduğu amblem hakkında bilgi vererek konuya başlayalım.

Logo ve amblem nedir?

Logo, bir kuruluş tarafından ürünlerini, hizmetlerini ve araçlarını tanımlamak için benimsenen bir sembol olarak tanımlanır. Logolar; kartvizit, web sitesi, katalog, broşür, ürün, ambalaj, reklam platformu gibi farklı alanlara yerleştirilebilir. Reklam sürecini tamamlayan bir olgudur ve tüketici ile marka arasındaki bağı tamamlayan bir ikondur.

Amblem ise; bir fikrin ayırt edici bir temsilidir. Bu fikir bazen bir ulusa, herhangi bir kuruma veya önem arz eden bir düşünceye ait olabilir. Herhangi bir kavram veya kalitenin sembolik bir temsili olarak ifade edilebilir. Şimdi amblem ve logo arasındaki farklardan bahsedelim:

 • Logo genellikle ticari bir hedef ile kurgulanır; fakat amblemde büyük ölçüde tecimsel amaçtan ziyade maneviyat ön plandadır.
 • Logo harf, rakam vb. içerebilir ancak amblem ise daha çok fotoğraf, şekil odaklıdır.
 • Logoda amaç belli ve somuttur; amblem daha soyut veya belirsiz bir şekilde tasarlanabilir.
 • Logo markaların görünen yüzüdür ve marka kimliğini yansıtır; amblemde ise böyle bir amaç olmayabilir.

Logo, ambleme göre daha kapsayıcı olabilir. Örneğin logoların içinde görselliğe dayalı bir amblem görebiliriz. Fakat amblemlerin içinde logo göremeyiz.

Logo tasarımı nedir?

Logo tasarımı deyince akla ilk olarak marka kimliği gelir. Bir markanın kurumsal imajını inşa etmek için bir logo tasarımına ihtiyaç vardır. Logo, hem akılda kalıcılığı kolaylaştırır hem de hedef kitle arasında güçlü bir bağ oluşturur. Bir marka kimliği yaratırken görselliğe önem vermek gerekir. Logo tasarımı, görselliğin en önemli parçasıdır. Çünkü marka adı ile birlikte ön plana çıkan logolar, her zaman göz önündedir.

logo tasarım nedir

Logo tasarımı, her şeyden önce temsil ettiği marka ile uyumlu olmalıdır. Bu uyumun sağlanması için birbirinden farklı faktörler dikkate alınabilir. Örneğin tipografik seçimler, yazı fontları, renkler gibi farklı unsurlar, bir logo tasarımında hayati önem taşır. Marka iletişimini en iyi şekilde yürütmek için görsel karakteristik özelliklerden yararlanmaktan başka çare yoktur. Fakat logo tasarımcılarının kullanabileceği araçların sayısının fazla olması, orijinal ve markayı temsil eden tasarımların üretilmesini kolaylaştırmıştır.

Logo tasarımı, bir sembol ve tipografik çözüm veya her ikisinin kombinasyonu ile işletmeleri tanımlar. Logolar, işletme ve markaların en basit ve en sade temsilidir. Başarılı olan logo tasarımlarına baktığımızda birçoğunun yalın bir şekilde tasarlandığını görürüz. Fakat daha karmaşık olan logo tasarımları da işe yarayabilir. Bir logo tasarımının başarılı olup olmadığını belirleyen en önemli kriterlerden biri, marka ile ne oranda uyum gösterdiğidir.

Logo neden gereklidir?

Marka yaratma sürecinin en önemli aşamalarından biri logo tasarımıdır. Logo, günümüzün semboller dünyasında bir isim kadar önemli bir kriterdir. Çünkü akılda kalıcı olmak, duygusal bir bağ yaratmak gibi işlevlere sahiptir. Neden her işletmenin bir logoya ihtiyacı olabilir? Bu soruya maddeler haline cevap verelim:

 • İnsanlara güven verir ve markanın tanınırlığını kolaylaştırır.
 • İşletmeleri rekabette öne geçirir ve marka sadakatini teşvik eder.
 • Logo tasarımları markanın verdiği sözü tuttuğunu gösterebilir. Bu da müşterilerin gözünde olumlu bir iz bırakır.
 • Piyasadaki rakiplerle rekabet etme konusunda önemli bir adımdır.
 • Doğru logo tasarımı, marka ve işletmelerin büyümesini sağlayan önemli bir faktördür.

Logo Tasarımcısı Kime Denir, Ne İş Yapar?

Logo tasarımcısı, görsel kimlikleri oluşturmak ve markaların logo, sembol, işaret, renk ve tipografi gibi grafik unsurlarını tasarlamakla görevli profesyonel kişidir. Logo tasarımcıları, genellikle marka değeri yaratmak, marka farkındalığını artırmak ve müşterilere unutulmaz bir izlenim bırakmak için markaların ihtiyaçlarına uygun ve etkileyici logo tasarımları oluştururlar.

Nasıl başarılı bir logo tasarımcısı olunur?

Her şeyden önce iyi bir logo tasarlamak için iyi bir grafik tasarımcısı olmalısınız. Zira renkler, fontlar, yerleşim vs. gibi konulara hakim olmanız gerekiyor. Başarılı bir logo tasarımcısı olmak için iyi bir eğitime ihtiyaç olabilir. Fakat eğitim tek başına yeterli bir kriter değildir. Tasarımcının bu konuda kendini geliştirmesi gerekir.

nasıl başarılı logo tasarımcısı olunur

Geliştirmeden kasıt, geniş bir dünya görüşüne sahip ve entelektüel birikim olarak ifade edilebilir. Bunların yanı sıra iyi bir logo tasarımcısı olmak için teknik açıdan da donanımlı olmak mühimdir. Logo tasarlamak için kullanılan program ve uygulamalar, bir tasarımcının en önemli malzemesidir.

Yazımızın devamında başarılı bir logo tasarımcısı olmanın püf noktalarından bahsettik. Siz de bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, aşağıdaki kriterlere göz atabilirsiniz.

İşte Başarılı Bir Logo Tasarımcısı Olmak İçin Gereken 9 Beceri

1) Gelişmiş İletişim Becerileri

Logo tasarımcıları, markaların hedefleri doğrultusunda tasarım yaparlar. Bir logonun her şeyden önce marka hedefi ve kimliği ile uyumlu olması gerekir. Bu yüzden doğru bir logo tasarlamak için markanın isteklerini özümsemek birincil şarttır. Dolayısıyla başarılı bir logo tasarımcısı olmak için güçlü bir iletişim kabiliyetine ihtiyaç vardır. Markaların ne istediklerini tam olarak anlamak; gerekirse markayı yeni fikirlerle yönlendirmek için tasarımcıların ifade etme ve analiz yeteneklerinin gelişmiş olması önemlidir.

2) Yaratıcılık

Başarılı bir logo tasarımcısı olmak için olmazsa olmaz özelliklerden bir diğeri yaratıcılıktır. Logo tasarımını sanatsal bir aktiviteye benzetebiliriz. Renk ve grafiklerin kullanımı, logo yaratmanın özüdür. Bunu yaparken orijinal olmak son derece önemlidir. Orijinalliği yakalamak için de yapılmayanı yapmak ve yeni bir görüş sunmak gerekir. Dolayısıyla marka ve işletmelerin beklentilerini karşılamak, yaratıcı bir çalışma ile mümkün olabilir.

Yaratıcılık için gerekli beceriler:

 • Estetik bakış
 • Algılama kabiliyeti
 • Sanatı pratik dünyaya uyarlama yeteneği

3) Teknolojiyi Kullanmak

Teknoloji, logo tasarımının önemli bir yönünü vurgular. Yaratıcılık ve orijinal bir estetik bakış, teknolojik yeterliliklerle açığa çıkabilir. Logo tasarımındaki program ve uygulamalar, tasarımcıların temel ihtiyaçları arasındadır. Marka kimliğini ortaya çıkarmak için gerekli olan materyalleri kullanmak, bu işin en önemli teknik kısmıdır. Yazılım ve teknoloji konusundaki bilgi ve birikimler, iyi bir logo tasarımcısı olma yolunda harika bir avantaj sağlar.

Logo tasarım kariyerinizde başarılı olmanızı sağlayacak program ve uygulamalar:

4) Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi, her işte olduğu gibi logo tasarımı konusunda da oldukça önemli bir detaydır. Logo tasarımcıları, her şeyden önce logo ve grafik desteği verdiği müşterilerine karşı sorumludur. Sorumluluklarını yerine getirmek için de önceden planlanan zamanı geçmeden işi tamamlamakla yükümlüdürler. Bunun için de doğru bir süreç yönetimi yapmak gerekir. Diğer yandan planlı bir çalışma disiplini, daha fazla ve daha kaliteli logo dizaynlarını da teşvik eder. Bu durum da logo tasarımcılarının mesleklerinde yükselmelerine kolaylaştırır.

5) Tipografi Bilgisi

Logo tasarımcılarının temel bir tipografi bilgisine sahip olmaları gerekir. Çünkü logo yapmak, hangi yazı setlerinin hangi görsel formlara veya metne en iyi şekilde uyduğunu bilmekle ilgilidir. Logo tasarımı söz konusu olduğunda tasarım öğesi uygulamak için fazla alan yoktur ve logolar genellikle büyük bir fark yaratan küçük görseller içerir. Bu nedenle tipografi bilgisi, bir logoyu oluşturabilecek veya bozabilecek en küçük ayrıntılarda ince ayar yapma imkanı veren önemli bir unsurdur. Dolayısıyla bir logo tasarımcısı olarak başarıya ulaşmak için, tasarımda tipografinin önemini açıkça tanımlayıp anlayabilmek gerekir.

6) Renkleri Tanımak

Tasarımcılar, renklerin etkin bir şekilde kullanıldığı harika tasarımlar oluşturmak için renk paleti hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Farklı renklerin nasıl oluştuğunu anlamak ve hatta birbirleriyle olan ilişkisini idrak etmek, bir tasarımcının en önemli özellikleri arasında olmalıdır. Renk duygusuna sahip olmak, her tasarımcının tasarım yolculuğunda başarıya ulaşmak için sahip olması gereken çok önemli bir beceridir. Renk bilgisi, şirketin hedeflerini çok daha verimli bir şekilde yansıtma anlamına gelir. Bu nedenle doğru mesajı vermek için renklerin anlamını bilmek, doğru ve dengeli kullanımı şarttır.

7) İllüstrasyon

Tasarım yoluyla doğru miktarda illüstrasyon yapabilmek, harika tasarımlar oluşturmaya yardımcı olan temel beceridir. Her tasarımcının başarı kazanabilmesi için sahip olması gereken önemli bir beceri, tasarımın iletişim kurması için belirlenen mesajı tam olarak iletebilme gücüdür. Görsel hikaye anlatımının gücü, tasarımın temellerini tanımlar ve doğru hikayeleri doğru kitlelere göstermede kilit rol oynar. Tasarım konusunda başarılı olmak isteyen her tasarımcının sahip olması ve bilmesi gereken en önemli becerilerden biri budur. İllüstrasyon başarılı bir tasarımcının sahip olması gereken bir bileşen veya ustalık gibidir.

8) Stratejik Düşünme

Hayatın her alanında başarı getiren bu yöntem, bir tasarımcının hedeflerine ulaşmasında da önemli bir rol oynar. Logo tasarımında stratejik düşünme, yaratıcı tasarım fikri ile kurumsal sonuçları birbiriyle ilişkilendiren bağ olarak betimlenir. Ancak bu yaratıcı stratejinin ideal kullanılabilirliği müşteri ilgisini çeken güçlü bir temel üzerine inşa edilmelidir. Bu nedenle tasarım stratejilerinin, bir sorunu çözen veya işleri daha iyi hale getirecek bir çözüm sunan ve çözüme dayalı bir metodolojik yaklaşım olması gerekir.

9) Eğitim ve Gelişim

Günümüzün dijital dünyasıyla birlikte teknoloji, her işin gerçekleşmesinde anahtar bir rol üstleniyor. Bu yüzden başarının ölçütü, artık teknolojiyi kullanmakla eşdeğer bir duruma geldi. Bu bakımdan bir tasarımcının mesleğinde başarı elde etmesi için çağımızın imkanların haberdar olması ve kendini bu araçları kullanma konusunda devamlı geliştirmesi gerekiyor.

Başarılı bir logo tasarımcı olmanın püf noktalarından sonuncusunu da şu şekilde ifade edebiliriz: bitmeyen bir eğitim ve gelişim süreci… Hevesli ve merak eden birey olmak, başarılı bir logo tasarımcısı haline gelmenin önemli koşulları arasındadır. Kendini geliştiren, eğiten ve farklı kaynaklardan besleyenler, bu konuda her zaman hedeflerini gerçekleştirmeye daha yakındır.

Son Sözler

Logo, bir işletme, marka, kuruluş veya ürünü temsil eden sembol, işaret, resim veya metin kombinasyonudur. Günümüzdeki marka ve işletmelerin kurumsal imajını belirleyen önemli bir etken olan logo, akılda kalıcılıktan ve müşteri sadakatine kadar pek çok konuda önemli bir işleve sahiptir. Logo tasarımcıları ise görsel sanatlar, tasarım ve grafik tasarım alanında eğitim almış, yaratıcı ve estetik bir bakış açısına sahip olan kişilerdir. Bu profesyoneller, logo tasarımı sürecinde müşterilerin ihtiyaçlarını anlamak, markanın değerlerini ve kişiliğini yansıtan uygun tasarımlar oluşturmak ve tasarımın marka mesajını iletmek gibi önemli becerilere sahiptirler.

Konu ile alakalı olarak şuradan daha önce yayınladığım yaratıcı logo örneklerine göz atabilirsiniz.