Dünyanın En İyi 18 Logo Tasarımcısı
İÇERİKTE NELER VAR?En İyi Logo Tasarımcıları

Gelmiş geçmiş en iyi logo tasarımcıları kimler? Bu sorunun cevabını hiç merak ettiniz mi? Ünlü logoların arkasında hangi tasarımcılar var?

En İyi Logo Tasarımcıları

İster bir tasarım öğrencisi olun ister pratik bir tasarımcı olun, ikonik logo tasarımcılarının çalışmalarına bakmak ve onlardan bir şeyler öğrenmek faydalı olabilir. İşte tarihe damga vuran logolarıyla hafızalarda yer edinen 18 logo tasarımcısı

 • Paul Rand

Amerikalı sanat yönetmeni ve grafik tasarımcı Paul Rand, kurumsal logo tasarımlarıyla tanınıyor. Farklı logolar üreten ünlü tasarımcının en bilinen çalışmaları IBM, UPS, Enron, Morningstar, Inc., Westinghouse, ABC ve NeXT gibi kurumsal firmalara tasarladığı logolardır. En bilinen tasarımı sekiz şeritli IBM logosu olan Paul Rand, yenilikçi fikirleri sadelikle birleştirerek tasarım dünyasına önemli katkılar sunmuştur.

 • Ivan Chermayeff

Ivan, New York merkezli bir marka ve grafik tasarım firması olan Chermayeff & Geismar & Haviv'in (eski adıyla Chermayeff & Geismar) kurucularından biriydi. Çağının en önde gelen grafik sanatçılarından biri olarak kabul edilen Bay Chermayeff, 20. yüzyılın ikinci yarısının en tanınmış kurumsal logolarına imza attı. Cesur ana renkler içeren şık modernist tasarımlar, Ivan Chermayeff çalışmaları arasında yer aldı. Bir dönem Koç Holding bünyesindeki şirketler için logo tasarlayan ünlü tasarımcının en bilinen çalışmaları arasında Showtime, NBC ve National Geographic logoları gösterilmektedir.

 • Tom Geismar

Chermayeff & Geismar şirketinin bir diğer kurucusu olan Tom Geismar 100’den fazla kurumsal kimlik logosu tasarladı ve soyut kurumsal semboller oluşturdu. Çalışmalarındaki birleştirici unsur, forma yeni bir hayat veren figürlerdi. Xerox, Chase Manhattan Bank, Best Products, Gemini Consulting, PBS, Univision, Rockefeller Center ve en önemlisi Mobil (1964) için yaptığı tasarımlar dünya çapında beğeni topladı. En ünlü logolarından biri olan Mobil için söylediği şu sözler halen hafızalardadır: Kırmızı renkli o harfi, telaffuzu kolaylaştırmak için oradadır (mobile değil mobil) ve logoyu unutulmaz kılar.

 • Sagi Haviv

Ünlü logo tasarımcılarından olan Sagi Haviv isimli sanatçının da yolu Chermayeff & Geismar şirketiyle kesişti. 2003 yılında tasarım firması Chermayeff & Geismar bünyesinde çalışmalar yaptı. Bu firmanın geliştirdiği 2003 sonrası logo tasarımlarında pay sahibi olan Sagi Haviv, Library of Congress logosuyla halen hafızalardadır. ABD Ulusal Kongre Kütüphanesi Library of Congress logosundaki dalgalanan bayrak ikonu büyük bir beğeni kazanmıştır.

 • Paula Scher

Amerikalı bir grafik tasarımcı olan Paula Scher, Citibank ve Tiffany & Co. için grafik kimlikleri hazırlamıştır. Ünlü sanatçı, en bilinen ve ikonik logo tasarım sanatçıları arasında yer almaktadır. Amerikan markalarının çağdaş yenileme süreçleri için özel çalışmalar yapan Scher, Citibank logosu için şu açıklamayı yaptı: Çizmek birkaç saniyemi aldı, ancak birkaç saniye içinde nasıl çizileceğini öğrenmem 34 yılımı aldı.

Not: Paula Scher, yöneticilerle röportaj yaparken Citi bankasının logosunu peçeteye çizdi. Citibank logo hikayesini şuradan görebilirsiniz.

 • Steff Geissbuhler

Steff, 30 yıldır Chermayeff & Geismar Inc.'in eski ortağı ve müdürüydü. En unutulmaz posterleri ve NBC, Time Warner Cable gibi kurumsal kimlik programlarının tasarımcısıydı. Ünlü tasarımcı tarafından oluşturulan Time Warner Cable logosu, iletişimin özü olan göz ve kulağın bir piktograf kombinasyonudur.

 • Milton Glaser

Milton Glaser, tarihin en popüler grafik tasarımcıları arasındadır. Tasarımları arasında psychedelic Bob Dylan posteri, Brooklyn Brewery logosu ve I Love NY logosu yer alıyor. Milton Glaser’in bir diğer önemli özelliği 2009'da Başkan Barack Obama'dan Ulusal Sanat Madalyası ödülünü alan ilk grafik tasarımcı olmasıdır. I Love NY logosunun ABD ülke turizmine olan katkılarından dolayı bu önemli ödüle layık görülmüştür. Milton Glaser ödül getiren logo hakkında şu ifadeleri kullanmıştır: “Logoyu 1975'te yaptım ve birkaç ay promosyon olarak kaybolacağını düşündüm.”

 • Rob Janoff

Rob Janoff, kurumsal logo ve kimliklerin, basılı reklamların ve televizyon reklamlarının grafik tasarımcısıdır. En çok 1977 yılında tasarlığı renkli Apple logosunu yaratmasıyla tanınır. Renk şeritleri kullanarak yarattığı elma figürlü logo ile Apple markasının o dönemdeki yarattığı algının mimarlarından biriydi. Renkli bir elma tasarlaması ise dönemin renkli monitör üreten tek markasının Apple olmasına da vurgu yapıyordu.

 • Lindon Leader

Lindon Leader, Landor Associates'in San Francisco ofisinde kıdemli tasarım direktörü olarak çalışıyordu. Çalıştığı dönemde adını en iyi logo tasarımcıları arasına girmesini sağlayan FedEx markasını yarattı. 1994 yılındaki çizdiği logo, dönemin dinamiklerine göre oldukça farklıydı. Arka planda beyaz bir boş alan bırakan Lindon Leader, tasarımda boşlukların da önemli anlamlara gelebileceğini gösterdi. Sade ve etkili bir arka plan kullanımıyla E ve x harfleri arasında kendiliğinden oluşan beyaz renkli ok, markanın hızını ve hassasiyetini ifade ediyordu.

 • Tinker Hatfield

Tinker Hatfield, nike ayakkabılarının tasarımından sorumlu olan bir sanatçıydı. Hatta, nike’in bugünkü konumuna gelmesinde en önemli aktörlerden biri olduğu da söylenir. Diğer yandan Nike Air Jordan logosunu yaratarak da ciddi bir başarı elde etmiştir. Efsane basketbolcu Michael Jordan, sponsorlar eşliğinde Tinker Hatfield tarafından yaratılan jumpman logosuyla bir dizi katalog çekimi yapmıştır.

 • James Modarelli

James Modarelli, kariyerine NASA Glenn Araştırma Merkezi’nde sanatçı-tasarımcı olarak başladı. 1959 yılında ise Nasa’nın bilinen ikonik logosunu yarattı. Nasa logosundaki küre bir gezegeni; yıldızlar ise uzayı temsil eder. Kırmızı şerit, havacılığı temsil eden bir kanattır ve ayrıca kanadın etrafında dönen bir uzay aracı vardır.

 • Henri Kay Henrion

Henri Kay Henrion, poster ve sergi gibi tasarımlar üreten Alman bir grafik tasarımcısıydı. Ancak Alman sanatçıya şöhreti getiren en popüler işi, KLM havayolları için tasarladığı logo oldu. Şirketin logosuna basit figürlerle taç imajı ekleyerek markanın önemli bir cazibe yaratmasını sağladı.

 • Frank Mason Robinson

Frank Mason Robinson, bir logonun ne kadar uzun süredir kullanılabileceğini gösteren kişidir. Aynı zamanda bir pazarlaması olan Robinson, 1887 yılında Coca Cola logosunu yaratmıştır. İkonik bir el yazıdan oluşan logo, günümüzde halen kullanılmaktadır. Frank Mason Robinson, sadece 130 yıldır kullanılan bir logo yaratmakla kalmamış, ayrıca Coca Cola markasının ismini bulan kişi olarak da tarihteki yerini almıştır.

 • Alan Fletcher

Ünlü İngiliz sanatçı Alan Fletcher, dünyanın en iyi logo tasarımcıları arasında kabul edilir. Zira 2006 yılındaki ölüm ilanında, Daily Telegraph tarafından kuşağının en saygın grafik tasarımcısı olarak tanımlanmıştır. En üretken tasarımcılar arasında yer alan Alan Fletcher, birçok proje için emsalsiz logolara imza atmıştır. En bilinen logo çalışması ise Victoria ve Albert Müzesi (V&A) için yaptığıdır. Yaptığı logoda A harfinin sol şeridini çıkaran Fletcher, okunaklılık kaybına uğramadan eşsiz bir konfigürasyona ulaşmıştır.

 • Anton Stankowski

Anton Stankowski bir Alman grafik tasarımcı, fotoğrafçı ve ressamdı. Özgün bir Tasarım Teorisi geliştiren sanatçı, yapıcı grafik sanatına öncülük etti. Nesneler yerine süreç veya davranışları koyan Stankowski, grafik tasarıma farklı yön kazandırdı. Sanatçının en bilinen çalışmalarından biri Deutsche Bank için geliştirdiği logodur. Bu logodaki kare şeklindeki eğik çizgi, tutarlı büyüme ve dinamik gelişme anlayışına karşılık gelmektedir.

 • Carolyn Davidson

En başarılı logolardan biri olarak bilinen Nike’ın Swoosh logosu, Carloyn Davidson tarafından yapılmıştır. Nike’ın kurusucu Carolyn Davidson’dan bir logo tasarlamasını istediğinde yıl 1971’di. O zaman öğrenci olan Carolyn Davidson, daha sonra Yunan zafer tanrısından esinlenerek yaptığını belirttiği Nike logosundan çok cüzi bir ücret aldı. Fakat logo ile birlikte Nike markası da büyünce Nike’un kurucusu Davidson’a şirketten hisse vereceğini açıkladı.

 • Raymond Loewy

Fransız vatandaşı olan Raymond Loewy, tarihin en iyi logo tasarımcıları arasındadır. 1949 yılında yaptığı logolardan ve tasarım çalışmalarından ötürü Time dergisinin kapağında yer almıştır. Farklı çalışmalara imza atan Raymond Loewy, Shell için tasarladığı logo ile adından halen bahsettirmektedir. Loewy, 1900’lü yılların başlarında tasarlanan Shell logosunu 1971 yılında yeniden yaratarak deniz kabuğu motifi üzerine renkli bir tasarım ekledi.

 • Salvador Dali

Salvador Dalí, İspanya'nın doğan tanınmış İspanyol sürrealist sanatçıydı. Ekseriyetle en çok gerçeküstü resimleri ile tanınsa da ünlü lolipop markası Chupa Chups logosunu tasarlayan kişi olarak da bilinir. Dali, Chupa Chups adını parlak renkli bir papatya şeklinde tasarladı ve logonun lolipopun üstüne yerleştirilmesini tavsiye etti.