Grafik Tasarım Uzmanı Nedir? Görev ve Sorumlulukları Neler?

Geleneksel olarak, grafik tasarım uzmanları baskı tasarımı ve çıktılarla (posterler, broşürler, davetiyeler ve kartvizitler gibi) daha doğrudan çalışırlar. Bununla birlikte - basılı medya dijital alana geçmeye devam ederken - grafik tasarım alanının uyum sağlaması gerekti, bu da günümüzün grafik tasarımcılarının genellikle web siteleri ve uygulamalar için dijital varlıklar (logolar, simgeler, vb.) yaratmaya yetkin olduğu anlamına geliyor.

Grafik tasarım uzmanı, tasarımın temelleri hakkında derin bir anlayışa sahiptir. Bu, renk teorisi ve tipografi gibi şeyleri içerir. Ayrıca marka varlıklarını (logolar gibi) nasıl oluşturacaklarını bilmeleri ve bu varlıkların bir markanın tüm tasarımlarında tutarlı olduğundan emin olmaları gerekir.

Grafik tasarım nedir?

Grafik tasarım, düşünceleri ve mesajları görsel ve metinsel içerikle dizayn etme ve projelendirme sanatı ve uygulamasıdır. Başka bir ifadeyle grafik tasarım, fikir ve verilmek istenen mesajları görsel bir yorum ile aktarma eylemidir. Bu görseller bazen bir firma logosu ya da internet sayfa düzeni veya açık alan reklamı kadar karmaşık olabilir.

Grafik tasarım uzmanı kime denir?

Belli bir hedef doğrultusunda tasarım yapan ve bu işte profesyonelleşen kişilere grafik tasarım uzmanı denir. Grafik tasarımcılar, yaratım ve üretkenlik konusunda yeteneklerini geliştirmiş kişilerdir. Bir grafik tasarımcıdan beklenti, önceki tasarımlara benzemeyen orijinal bir çalışma ortaya koymasıdır.

Grafik tasarımcısı, özgün ve benzersiz tasarımlarını çeşitli basılı materyallere taşıyabilen kişilere denir. Grafik tasarımcılar logo tasarımı, kurumsal kimlik, ambalaj / etiket tasarımı, kartvizit tasarımı, banner, reklam tasarımları, sosyal medya görselleri vb. gibi çeşitli alanlarda profesyonel tasarımlar yapabilen kişilere denir.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar, Görevleri Neler?

Grafik tasarım alanında faaliyet gösteren uzman ve çalışanların görev ve sorumluluklarını aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Web sitesi, reklam kampanyaları, sosyal medya reklamlarında yer alacak çeşitli görsellerin tasarımını yapar.
 • Grafikleri reklam ve pazarlama kampanyalarına, filmlere, ambalajlara ve diğer promosyon malzemelerine dahil eder.
 • Markaların kurumsal iletişim ve kurumsal kimlik tasarımlarını yapma görevi üstlenir.
 • Tasarım, format ve baskı vb. grafik tasarımı disiplinleri çerçevesinde danışmanlık yapar.
 • Baskı, web veya diğer medya için yazılı materyalleri tamamlamak için logolar, yazı tipleri ve resimler gibi görsel özellikler geliştirir.
 • Müşterinin görsel hedeflerini karşılamak için medya ilişkileri veya reklam uzmanları ekibiyle birlikte çalışır.
 • Müşteriler ile görüşerek proje hedeflerine uygun bir şekilde yaratıcı çalışmalar yapar.

Nasıl Grafik Tasarımcı Olunur?

Grafik tasarımcı olmak için bazı vasıflara sahip olmak gerekir. İyi bir grafik tasarımcı olmak için gerekli olan özellikleri aşağıdaki gibi ifade edebiliriz:

 • Yaratıcı olmak: Grafik tasarım, en başta bir yaratma işidir. Sanat ile iç içe olan bu disiplinde yaratıcılık son derece önemlidir.
 • Özgün olmak: Yaratıcılık ve özgünlük arasında sıkı bir bağ vardır. Grafik tasarımcılar, geçmişteki işlerden öykünebilir ve örnek olabilir. Fakat her tasarımcı mutlaka kendine ait bir çalışma yaratmalıdır. Dolayısıyla özgünlük ve orijinallik, her tasarımcının taşıması gereken özellikler arasında olmalıdır.
 • Tasarım programları iyi bilmek: Grafik tasarımcı olmak için tasarım programlarını iyi kullanabilmeniz, deneyimli olmanız gerekiyor. Özellikle Adobe ailesi ile iyi geçinmek gerekiyor. Adobe Illustrator, Adobe Photoshop programlarının yanı sıra Corel Draw ve 3D Max gibi programları da iyi bilmek, her grafik tasarımcıya artı bir değer katar.
 • Portfolio hazırlamak: Grafik tasarımcı unvanıyla iş almak için bir portfolyo sahibi olmanın önemi bir hayli fazla. Çünkü işverenler veya markalar, portfoliosu olan tasarımcılarla çalışmak ister. Çünkü portfolio, tasarımcının neler yapabilecekleri hakkında bilgiler verir. Bu bakımdan grafik tasarımcı olmanın önemli özelliklerinden biri portfolio sahibi olmaktır. Portfolio hazırlama ve sunma konusunda Flickr ve Behance gibi online portfolio siteleri ile sosyal medya kanalları grafik tasarımcılara yardımcı olacaktır.
 • Zamanı doğru kullanmak: Bazen kısa sürede etkili bir tasarım yapılabilir. Fakat hayal gücünün çalışması ve orijinal bir fikrin akla gelmesi uzun bir zaman alabilir. Grafik tasarımda her türlü riski göze almak gerekir. Bu bakımdan tasarım çalışmasına geniş bir vakitte başlamak ve önceden hazırlık yapmak her tasarımcının işini kolaylaştırır.
 • Doğru iletişim kurmak: Hedef kitleyi ve müşteri taleplerini iyi anlamak grafik tasarımın en önemli aşamasıdır. Bu bakımdan müşteri ve firma taleplerini doğru tespit etmek ve hedef kitleye en uygun mesajları vermek gerekir. Bunun için de grafik tasarımcı, çevreyle iletişimi çok iyi olmalı ve yaşadığı toplumu iyi tanımalıdır.
 • Baskı materyallerini tanımak: Bazen programda yapılan bir çalışma, baskı aşamasında bozulabilir. Bu bakımdan kötü bir sürpriz yaşamamak için baskı sürecinden anlamak önemlidir. Baskı işini bilmek, aynı zamanda zamandan tasarruf yapma imkanı da verir.
 • Sabırlı olmak: Grafik tasarımcı olmak için net bir süre yoktur. Talep edilen bir grafik tasarımcı olmak için bazen 6 ay gerekebilir bazen 2 ay bazen de 1 yıl… Tasarımcı olmak için gereken zaman grafik tasarımcı adayı kişinin çalışma temposuna ve özverisine bağlıdır. Sabırlı olmak ise yaşanan herhangi bir başarısızlıkta grafik tasarımcının en önemli dayanağı olmalıdır.

Grafik Tasarımcılar Ne Kadar Kazanır?

Grafik tasarımcı maaşları, çalışılan firmaya ve tecrübeye göre değişmektedir. Mesleğe yeni başlayan bir grafik tasarımcı, genel olarak ayda 3,000 TL – 5,000 TL arası maaş alabilir. Fakat tecrübeli ve kıdemli grafik tasarımcıların kazançları aylık 10,000 TL’yi geçebilir. Buna ek olarak freelance grafik tasarımcılar ise bilgi ve yeteneklerine göre proje başına alacakları ücretleri kendileri belirleyebilir.

Özet Olarak

Görsel hikaye anlatıcıları olan grafik tasarımcılar, görüntüleri, sözcükleri ve grafikleri birleştirerek insanların ilgisini çeken mesajlar üretirler. Yaratıcılık ve özgün olmak gibi beceriler, her grafik tasarımcının olmazsa olmaz özellikleri arasındadır. Bilgi ve beceriler deneyim ile birleştikçe profesyonel bir grafik tasarımcı olmanın yolu açılır.

Bu yazımızda grafik tasarımı ve grafik tasarımı uzmanı mesleği ile ilgili önemli bilgilere yer verdik. Grafik tasarım, iletişim ve medya/reklam alanlarında her zaman aranan meslek grupları arasında yer almıştır. Gün geçtikte grafik tasarımcılara olan ihtiyacın arttığını ifade edebiliriz. Siz de tasarım ilkelerini öğrenerek, grafik tasarım araçlarını uygulayıp projeler üzerinde çalışarak grafik tasarımcısı olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.