Kime Web Tasarım Uzmanı Denir?

Web tasarım uzmanı, web tasarımı ve teknolojileri konularında uzmanlaşmış, işletme, şahıs veya kurumlar için profesyonel web site tasarımı yapan kişilere verilen mesleki unvandır.

Web tasarım uzmanı ne iş yapar?

Web site teknolojilerine hakim olan web tasarım uzmanı, büyük ölçüde tanıtım veya ticari amaçlı ilgi çekici ve performans odaklı yeni web sayfaları tasarlar. Ek olarak web site bakım ve onarım çalışmaları da yaparlar.

web tasarım uzmanı

Halen sektöre uzak birçok kişinin web programlama veya web yazılım ile kıyas ettiği web tasarım adı üstünde web sitesinin kullanıcılara dönük yüzü ile ilgilenir yani tasarım ile ilgili kısımları kapsar.

Web tasarım uzmanları için şu görevleri üstlenir diyebiliriz;

  • Performans ve tasarım odaklı web sayfaları tasarlar.
  • Web tasarım teknolojileri kendi içerisinde farklı branşlara ayrılmış olsa da web sitesi güvenlik önlemleri alma konularında danışmanlık yapar veya yeterlilik durumuna göre üstlenir.
  • Grafik tasarım, sosyal medya, SEO ve departmanları ile koordineli olarak çalışır.
  • Daha önce yapılmış olan web sayfalarının teknik bakım ve onarımları konusunda aktif rol oynarlar.
  • Kullanılması gereken web standartlarını yakından takip eder.
  • Web site teknolojileri konusunda sürekli kendisini geliştirir, yenilikçidir.
  • Yeni kampanya, blog veya haber gibi web sitesi üzerinde gerçekleşmesi gereken birçok aksiyonda başrol oynar.
  • Yeni mail hesapları açma, silme ve değiştirme konularını üstlenir.
  • Web sitesi ziyaretleri, hatalı sayfaların saptanması gibi birçok analiz gerçekleştirir.

Kısaca özetleyecek olursak; Web tasarım uzmanları, web sitesi ile ilgili hemen her talebi karşılamakla görevlidir.

Fakat dipnot olarak şunu belirtmek isterim; Her ne kadar halk arasında web tasarım uzmanı olmak web sektörü ile alakalı her konuya tamamen hakim olmak olarak bilinse de, web tasarımcı olmak ile web yazılımcı veya web programcı olmak arasında çok fazla fark vardır.

Aradaki farkları anlayabilmeniz adına konu ile ilgili yazmış olduğum şu makaleye göz atılabilir: https://www.ogocer.com/blog/web-developer-nedir/

Nasıl web tasarım uzmanı olunur?

Web tasarım uzmanını, Web designer veya Front-end developer olarak da tanımlayabilirsiniz.

Web tasarım uzmanı olmak için HTML, CSS ve ilerleyen dönemlerde Javascript öğrenmeniz gerekmektedir. Teknik terimlere aşina olduktan sonra, size avantaj sağlayabilecek Photoshop benzeri arayüz çizim ve grafik düzenleme programlarından birine de hakim olmalısınız.

web tasarımcı olmak

Bu arada AÖF 2016 yılında web site tasarımının yapılması, kodlanması ve yayına alınması konusunda çalışacak nitelikli personel yetiştirmek amacı ile web tasarım ve kodlama adı altında bir bölüm oluşturdu. Mezun olduğunuzda DGS sınavına girerek bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği bölümlerinin 4 yıllık lisans bölümlerine de geçebiliyorsunuz.

Yaklaşık 11 yıldır web teknolojileri sektörde yer aldığım için bana çok fazla artısı oldu diyemiyorum, merak ettiğim için başlamıştım fakat öğrenmek isteyenler için tetikleyici bir adım olabilir.

Web tasarım uzmanı maaşları

Web tasarım uzmanı maaşları, büyük ölçüde yetenek ve tecrübeler ile alakalıdır. Tabii ki çalıştıkları yer/konum da maaş şartlarını değiştirebilir ancak ortaya iyi işler çıkarabilen, deneyimli bir web tasarım uzmanı; 6.000 TL ila 10.000 TL arasında kazanabilir. Avrupa'daki kazançlar hem kur farklı hem de "nitelikli elemana verilen değer" anlamında çok daha fazla. Mesela Almanya'da web tasarım uzmanı olarak çalışan olan bir meslektaşımın aylık net 20.000 € kazandığını söyleyebilirim.

Ek olarak kendinizi sürekli geliştirmeniz şartlarınızın her geçen gün bir adım daha iyileşmesi açısından önemli rol oynar.

Sonuç olarak; Web tasarım uzmanı olmak ciddi sabır ve süreç gerektirir. Bu iki koşulun size uymadığını düşünüyorsanız zamanınızı boşa harcamış olursunuz baştan söyleyeyim : )